Jak wyciszyć panele podłogowe?

Część osób rezygnuje z układania paneli podłogowych w domu w obawie przed hałasem, jaki będą tworzyć w trakcie chodzenia. Czy słusznie? Aby temu zapobiec, wystarczy zastosować odpowiedni materiał przed ułożeniem paneli. Dowiedz się, które podkłady wygłuszające są najlepsze pod panele podłogowe.

Paneli podłogowych nie przykleja się bezpośrednio do podłoża, tylko układa na podkładzie. Jeśli będziesz chciał na nim zaoszczędzić lub całkowicie zrezygnujesz z podkładu, szybko odkryjesz nieprzyjemne dźwięki występujące w trakcie chodzenia. Jak więc wybrać odpowiedni podkład, np. pod panele podłogowe dostępne na www.ddd.com.pl? Zobacz materiały, które pomogą Ci wyciszyć panele podłogowe.

Podkład pod panele podłogowe – pianka wygłuszająca

Polietylenowa pianka pod panele to inaczej mata wygłuszająca o grubości 2 lub 3 mm. Może zniwelować dźwięki na poziomie 19 dB. Jej zadaniem jest także wyrównanie podłoża. Maty z pianki układa się prostopadle do kierunku paneli, łącząc je taśmą.

Podkład pod panele podłogowe – mata polietylenowo-mineralna

Mata wygłuszająca polietylenowo-mineralna to pianka polietylenowa z dodatkową warstwą włókna mineralnego. Może mieć grubość od 0,7 do 3 mm i blokować dźwięki do poziomu 20 dB. Materiał ten układa się podobnie jak standardową piankę – prostopadle do paneli podłogowych.

Podkład pod panele podłogowe – mata styropianowa

Mata wygłuszająca ze styropianu posiada otoczkę wykonaną z foli polietylenowej. Ma grubość średnio 3 mm i tłumi dźwięki do 19 dB. Matę styropianową można stosować do wyrównywania nieco większych nierówności podłoża. Ten rodzaj maty wygłuszającej powinno się układać podobnie jak pozostałe materiały – prostopadle do paneli.

Podkład pod panele podłogowe – polistyren ekstrudowany

Ten rodzaj wyciszenia może być sprzedawany jako płyty zwykłe lub harmonijkowo składane. W zależności od producenta na rynku są dostępne płyty o grubości od 2 do 6 mm. Polistyren ekstrudowany chroni przed przenikaniem dźwięków do 20 dB, co daje bardzo dobry wynik. Płyty te powinno się układać w tym samym kierunku co panele podłogowe.

Podkład pod panele podłogowe – tektura falista

To najtańsze i jednocześnie najmniej skuteczne rozwiązanie. Materiał tektury delikatnie tłumi dźwięki, jednak ich nie wygłusza, dlatego dzięki niemu nie zlikwidujesz hałasu w trakcie chodzenia. Jeśli jednak zdecydujesz się na to rozwiązanie, pamiętaj, żeby układać tekturę równolegle do paneli.

Podkład pod panele podłogowe – maty korkowe

Maty korkowe to jeden z najskuteczniejszych podkładów pod panele. Dzięki swoim właściwościom wyciszają dźwięki osiągające nawet 25 dB. Korek pod panelami ma zazwyczaj od 2 do 6 mm grubości. Jest to jednak jedno z droższych rozwiązań, które może przewyższyć nawet koszt samych paneli.

Zobacz inne akcesoria niezbędne do montażu paneli podłogowych >>

Znalazłeś idealny materiał, który ułożysz pod panelami podłogowymi? Więcej praktycznych porad związanych z panelami podłogowymi znajdziesz na www.ddd.com.pl.

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *