Jak wybrać najlepszy pojemnik na odpady?

Pojemniki na odpady 2 kołowe

Jakie powinny być praktyczne pojemniki na odpady? Z całą pewnością trwałe, pojemne i łatwe w utrzymaniu w czystości, jednak reszta ich cech ściśle zależy od indywidualnych potrzeb domu lub firmy. Oto krótki poradnik opisujący rodzaje pojemników do segregacji odpadów oraz ich cech, na które warto zwrócić uwagę przy zakupie.

Rodzaje i kolory koszy do segregowania odpadów

Pojemniki na odpady w eco-market.pl i innych punktach sprzedaży dzieli się wedle przeznaczenia za pomocą kolorów. Do pojemnika o konkretnym kolorze, powinno się wrzucać konkretne odpady. W ten sposób segregacja śmieci przebiega bezproblemowo, a zebrane odpady można poddać recyklingowi. Co oznaczają poszczególne kolory pojemników?

  • Żółty pojemnik przeznaczony jest na odpady plastikowe i metalowe. Ważne, żeby były one czyste i suche, a pojawiające się wśród nich opakowania – opróżnione. W opakowaniach po produktach spożywczych często pozostają resztki jedzenia, które szybko się psują. Do żółtych pojemników na odpady nie należy wkładać butelek po aerozolach, zabawek dziecięcych, opakowań po farbach oraz zużytego sprzętu RTV AGD.
  • Niebieskie pojemniki przeznaczone są na papier, który następnie oddawany jest na makulaturę. Do tego kosza należy wrzucać jedynie papier czysty, suchy i niezatłuszczony. Nie powinny się w nim znaleźć kartony po mleku, które, choć mogą wydawać się papierowe, są w rzeczywistości wykonane z tworzywa sztucznego.
  • Zielony pojemnik na odpady to miejsce to segregowania kolorowego szkła, w tym między innymi szklanych butelek po napojach. Butelki takie powinny być puste, czyste i suche, bez kapsli, zakrętek, ani najlepiej etykiet. Do zielonych pojemników nie należy wrzucać szkła okiennego ani luster, żarówek, termometrów, ani ceramiki czy porcelany.
  • Brązowe pojemniki przeznaczone są na odpady BIO, czyli biodegradowalne, takie jak resztki jedzenia albo skoszona trawa. Należy pamiętać, że nie jest to jednak pojemnik na wszystkie mokre odpady – nie należy odkładać do niego mięsa, kości, skorupek jaj, kamieni, ani żadnego rodzaju odpadów komunalnych.
  • Czarne kosze przeznaczone są na odpady zmieszane, czyli te, które nie nadają się do żadnego innego pojemnika, a zatem nie mogą zostać poddane recyklingowi.


Pojemniki na odpady ESE o różnej pojemności dobranej wg. zapotrzebowania, fot. eco-market.pl

Na co zwracać uwagę, wybierając pojemnik na odpady?

Chcąc wyposażyć swój dom lub przedsiębiorstwo w odpowiednie pojemniki na odpady, nie zawsze trzeba mieć wszystkie z wymienionych wcześniej rodzajów. Najpierw warto zastanowić się nad własnymi potrzebami – każde gospodarstwo produkuje nieco inne śmieci, a określenie tego, których z nich jest najwięcej, może ułatwić wybór właściwych pojemników. O to, które z pojemników do segregacji odpadów są obowiązkowe, można zapytać w siedzibie gminy. Najczęściej są to kosze żółte oraz zielone. Na co, poza samym rodzajem pojemników, dobrze jest zwrócić uwagę przy ich zakupie?

  • Materiał wykonania – to od niego zależy wytrzymałość pojemników, ich wygląd, a także łatwość czyszczenia. Przede wszystkim należy wystrzegać się materiałów chropowatych, których powierzchnia gromadzi zabrudzenia. Najczęściej pojemniki na odpady wykonuje się z plastiku lub metalu.
  • Pojemność – podaje się ją w litrach i jest ona zwykle najważniejszym kryterium wyboru. Najmniejsze dostępne w sklepach kosze mogą mieć tylko 5 litrów, standardowe pojemniki używane w domowych kuchniach mają ich zwykle 60, natomiast duże kosze przyzakładowe mogą mieć ich nawet ponad 1000.
  • Układ – wybierając pojemniki na odpady do obszernego ogrodu, można pozwolić sobie na postawienie kilku niezależnych koszy. Jeśli jednak poszukuje się pojemnika do niewielkiej kuchni, jego układ może mieć nie lada znaczenie. Warto segregować śmieci nawet w małych mieszkaniach, czemu sprzyja szeroki wybór niewielkich połączonych ze sobą pojemników, które nie zajmują zbyt wiele miejsca, a czasem nawet sprytnie chowają się w meblach.


W firmach popularne są również metalowe pojemniki do segregacji odpadów, fot. eco-market.pl

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *