Jak wybrać i kupić pierwsze mieszkanie?

Przy zakupie mieszkania trzeba sprecyzować swoje potrzeby dotyczące lokalizacji, metrażu oraz pobliskiej infrastruktury. Warto także dokładnie je sprawdzić przed podpisaniem umowy. Największym ograniczeniem przeważnie jest posiadany kapitał i możliwości kredytowe, ponieważ pierwsze mieszkanie przeważnie kupują młode rodziny albo single we wczesnym etapie swojej kariery zawodowej.

Lokalizacja i infrastruktura

Zakup nowego mieszkania powinien być bardzo dokładnie przemyślaną inwestycją. Najlepiej skłaniać się ku temu, by nieruchomość na przestrzeni lat zyskała na wartości, a nie straciła. Podstawowym czynnikiem jest wybór lokalizacji. Nowo powstające budynki powinny uwzględniać miejsca parkingowe, rozbudowaną sieć drogową oraz infrastrukturę handlowo-usługową. Ze szczegółami można zapoznać się za pomocą planu zagospodarowania przestrzennego. Pracownik firmy EKO-BUD Deweloper mówi: „Powszechnie uważa się, że najlepsze są lokalizacje bliskie centrum. W praktyce jednak coraz więcej osób decyduje się na kupno nieruchomości poza miastem ze względu na dużo niższe ceny, zielone i spokojne okolice, a także szybki dojazd do centrum kolejką lub autobusem. Wybór powinien być jednak zależny od planów życiowych i określonych potrzeb”.

Możliwości finansowe

Zakup pierwszego mieszkania nie oznacza, że trzeba będzie mieszkać w nim przez całe życie. Single oraz młode rodziny często decydują się na coś małego i niedrogiego. Jednym z głównych argumentów jest to, że lepiej jest opłacać ratę kredytu niż płacić komuś za wynajem. W przyszłości może zajść potrzeba przeniesienia się do innego miasta lub zmiany na większą nieruchomość ze względu na powiększenie rodziny. Dla konsumentów może być trudno ocenić, kiedy mieszkania są najtańsze. Warto śledzić oferty deweloperów i je porównywać. Można kupić mieszkanie, jakie nam odpowiada jeszcze przed zakończeniem inwestycji lub poczekać, aż ceny będą promocyjne. Wszystko opiera się jednak o wielkość budżetu, którym dysponujemy.

Zanim podpiszemy umowę

Bardzo ważne jest sprawdzenie stanu mieszkania, którym jesteśmy zainteresowani. Wygląd oraz rozmieszczenie pomieszczeń w rzeczywistości mogą okazać się nieco inne niż wtedy, gdy wyobrażaliśmy je sobie za pomocą wizualizacji. Będąc w mieszkaniu, należy zbadać rozmieszczenie okien i natężenie światła słonecznego, a także generowanie się hałasów zewnętrznych. Jeśli będziemy pewni, że wybrane mieszkanie chcemy kupić, musimy je zarezerwować. Przeważnie otrzymuje się kilka dni na podjęcie ostatecznej decyzji. Kolejnym krokiem jest podpisanie umowy przedwstępnej lub deweloperskiej w zależności od tego, czy inwestycja została już zrealizowana.

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *