Jak wybrać głowicę termostatyczną?

Głowice termostatyczne to uniwersalne regulatory dopływu ciepła. Urządzenia te pozwalają na wygodne kontrolowanie temperatury we wnętrzach. Nieprawidłowy dobór tego elementu wyposażenia może jednak zamykać przepływ czynnika grzewczego zbyt wcześnie, bądź też wcale go nie domykać. Taka sytuacja prowadzi zwykle do wywołania dyskomfortu cieplnego, dlatego warto trafnie wybrać głowicę termostatyczną.

Dopasowanie do trzpienia zaworu

Zawór termostatyczny posiada trzpień, który razem z głowicą ulega otwarciu lub zamknięciu. Odpowiada tym samym za zwiększenie lub zmniejszenie przepływu przez grzejnik czynnika cieplnego. Aby wywołać pożądaną reakcję urządzenia, należy odpowiednio dobrać długość trzpienia w zaworze lub wkładce. Szczególne znaczenie ma także rodzaj połączenia. Niektóre elementy przystosowane są jedynie do montażu nakręcanego głowicy z gwintem, bądź też nastawczej instalacji urządzenia na zatrzask.

Dopasowanie do grzejnika

Wyróżnić można grzejniki dolnozasilane, bocznozasilane oraz podłączane od dołu. Modele dolnozasilane posiadają odpowiednią wkładkę, na którą głowica termostatyczna może być zainstalowana bezpośrednio. Urządzenia bocznozasilane wymagają dokupienia specjalnego zaworu, obudowanego w korpusie oraz wyposażonego w pokrętło nastawcze. Grzejniki podłączona od dołu nie posiadają natomiast ani wkładki, ani zaworu. W takich modelach regulacja możliwa jest jedynie przy użyciu odpowiedniego bloku zaworowego.

Rodzaj głowicy termostatycznej

Wyróżnić można dwie podstawowe grupy głowic termostatycznych. Do pierwszej z nich zaliczają się urządzenia tradycyjne, takie jak np. głowice z czujnikiem wbudowanym. Montuje się je w pomieszczeniach w pozycji poziomej, unikając zasłonięcia lub ewentualnego narażenia na przeciągi. Głowice z czujnikiem wyniesionym są natomiast montowane w pozycji pionowej, zwykle w miejscach większego narażenia na przeciągi oraz wymagających zasłonięcia. Druga grupa to z kolei głowice elektroniczne. Zmniejszają one zużycie energii o znaczny procent, poprzez możliwość regulacji parametrów w systemie dobowym oraz tygodniowym.

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *