Jak przygotować się do wyburzania ścian?

Planujesz remont mieszkania czy domu i chcesz z dwóch pokoi zrobić jeden? Niezbędne będzie wyburzenie ściany. Podpowiadamy, jak się do tego zabrać.

Dość popularne jest łączenie i otwieranie pomieszczeń. To cecha nowoczesnych, przestronnych wnętrz. Wiele osób decyduje się na takie rozwiązanie, aby optycznie powiększyć przestrzeń. Najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest łączenie pokoju z kuchnią.

Od czego zacząć?

Wydawać by się mogło, że wyburzanie ścian jest prostą sprawą, która nie wymaga specjalnych przygotować. Tymczasem zadanie to trzeba dokładnie zaplanować. Przede wszystkim konieczna jest konsultacja ze specjalistą. Chodzi tutaj o inżyniera budownictwa czy architekta, który oceni ściany. Zdecyduje, czy zmiany, które masz zamiar wprowadzić w życie są możliwe do wykonania. Taka osoba zna się na rzeczy i powie Ci, czy ściana którą chcesz wyburzyć jest konstrukcyjną czy działową. Warto również sprawdzić czy jest to ściana kominowa. Być może znajdują się w niej przewody wentylacyjne lub inne piony instalacyjne. Wówczas oczywiste jest, że wyburzenie takiej ściany nie będzie możliwy i będziesz musiał zmienić swoje plany. Jeśli chcesz wyburzyć ścianę konstrukcyjną, czeka Cię więcej pracy. W tym przypadku koniecznie trzeba wykonać projekt. Powinna to zrobić osoba uprawniona. Wniosek jest takie, że najłatwiej jest pozbyć się ściany działowej. Nie przenosi ona żadnych obciążeń, ale lepiej przed ostatecznym pozbyciem się jej, lepiej jest zasięgnąć opinii specjalisty.

Czy muszę mieć pozwolenie na wyburzenie?

Niestety – tak. Usunięcie ściany nośnej jest przebudową. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, musisz uzyskać pozwolenie z urzędu na dokonanie takich modyfikacji. Na dokonanie wyburzenia czy wszelkich innych modyfikacji musisz mieć również zgodę właściciela, ewentualnie administratora budynku.

Rozpoczynamy wyburzanie

Wiadomo, że takie prace łączą się niestety z niemałym bałaganem. Lepiej już wcześniej przygotować się do tak poważnej zmiany. Jeśli nie mieszkasz w domu czy mieszkaniu, w którym będzie przeprowadzana przemiana, nie ma problemu. Kłopoty mogą się pojawić, kiedy budynek był zamieszkany. Najlepiej jest przenieść wszystkie rzeczy w odległe miejsce, żeby ich nie zniszczyć, nie zakurzyć. Całkowite opróżnienie miejsca, w którym będzie odbywało się wyburzanie jest konieczne. Najlepiej na ten czas przenieść je np. do sąsiadów czy rodziny.

Profesjonalna ekipa

Takie wyburzanie możesz przeprowadzić na własną rękę. Potrzebny jest do tego sprzęt, sporo czasu i cierpliwości. Możesz ułatwić sobie sprawę angażując do pracy fachowców, np. http://avio-star.pl/ . Firma zajmie się nie tylko wyburzaniem ścian, ale również sprzątaniem. Załaduje i wywiezie powstały po wyburzaniu gruz, oddając go do utylizacji. Wówczas masz również z głowy problem z pozbywaniem się sporych ilości odpadów.

Napisz Odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *