Jak położyć nowe panele na starej podłodze?

Twoja podłoga nosi już wyraźne ślady użytkowania i chciałbyś zastąpić ją panelami, ale nie wiesz, jak się do tego zabrać? Właściwe przygotowanie podłoża będzie wymagało odrobiny wysiłku i cierpliwości, ale ostateczny efekt z pewnością będzie tego wart.

Położenie nowych paneli bezpośrednio na podłodze jest ekonomicznym i bardzo często rekomendowanym rozwiązaniem. W ten sposób zaoszczędzimy na demontażu parkietu, a ponadto unikniemy konieczności czyszczenia starego kleju i ogromnego bałaganu.

Budowa paneli podłogowych

Panele podłogowe częściowo wykonywane są z drewna. Trzonem ich konstrukcji jest płyta HDF, która w około 80-90 proc. produkowana jest z włókien drzewnych.

Płyta HDF, w przeciwieństwie do płyty wiórowej, charakteryzuje się znacznie lepszymi właściwościami, odpowiednią gęstością i wytrzymałością oraz wysoką odpornością.

Wzór i motywy paneli

Panele dostępne są w niezliczonej ilości wzorów i kolorów, co w głównej mierze jest zasługą bogatej wyobraźni projektantów. Jednak niezmiennie od lat dużą popularnością cieszą się klasyczne odcienie dębu, jesionu, buku, brzozy czy sosny. Chętni na odrobinę egzotyki w swoim domu mogą również zdecydować się na imitację drzewa tygrysiego.

Miłośnicy tradycji, którym będzie ciężko rozstać się z klasyczną podłogą, polecić można też panele podłogowe przypominające wiekowe deski dębowe. Tak stylizowane panele mają wyjątkowy, elegancki wygląd, a ponadto lekko wydeptaną, chropowatą fakturę.

Ciekawą propozycją są także coraz częściej spotykane panele będące imitacją kamienia. Jednym z najchętniej wybieranych wzorów jest między innymi biała skała wapienna.

Panele na starym parkiecie

Najważniejszym etapem kładzenia paneli drewnianych lub laminowanych na starej podłodze jest właściwe przygotowanie podłoża. Szczeliny między klepkami najlepiej uzupełnić kitem do parkietu, natomiast rozeschniętą, nierówną podłogę trzeba pokryć masą z żywicy epoksydowej i piasku, którą następnie szlifujemy i wyrównujemy.

Jeśli jednak nasz parkiet jest bardzo zniszczony, może okazać się, że lepszym wyjściem będzie jego zerwanie. Jak czytamy w artykule Castoramy, w takim przypadku deski znajdujące się pod parkietem trzeba dokładnie oczyścić i przeszlifować, a następnie wyrównać je układając płyty wiórowe OSB, płyty MFP lub płyty gipsowo-kartonowe.

Zaleca się, by zakupione panele rozpakowywać po około dwóch dniach. Przez ten czas powinny być przechowywane w pomieszczeniu, w którym będą później układane.

Zanim jednak zdecydujemy się położyć panele, zastosujmy po odpowiedni podkład który zwiększy wytrzymałość podłogi i pozwoli nam wyeliminować odgłos stukania podczas chodzenia. Co warto zapamiętać, by połączenia między poszczególnymi elementami paneli były niewidoczne, należy układać je prostopadle do okna.

Zwróćmy też uwagę, by przy układaniu paneli zostawić przestrzeń dylatacyjną przy ścianach, które później zamaskujemy listwami przypodłogowymi. Panele najłatwiej układa się, wsuwają poszczególna pióra we wpusty i zatrzaskując je lub sklejając.

Comments
  1. Mariusz

    Aby wygłuszyć odgłos pod panelami najlepiej jako podkład zastosować matę korkową. Nie jest to najtańsze rozwiązanie, ale również nie na tyle drogie aby jakoś znacząco zwiększało koszt inwestycji.

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *