Jak można sprawdzić wiarygodność dewelopera?

Osoby, które chcą zakupić własne mieszkanie, mają przed sobą ważną decyzję, która niejednokrotnie wpływa na całe ich życie. Dzisiaj bogata oferta deweloperów powoduje, że znalezienie odpowiedniego lokum nie jest tak trudne. W ferworze poszukiwań nie można jednak zapominać o kwestiach bezpieczeństwa.

Aktualnie klienci deweloperów mają się znacznie lepiej niż przed laty, ponieważ za sprawą wprowadzonej niedawno ustawy deweloperskiej uzyskali dodatkową ochronę. Dla pewności warto jednak sprawdzić dewelopera, zanim podpisze się z nim jakąkolwiek umowę.

Przede wszystkim każdy z nas może skorzystać z informacji zawartych w Krajowym Rejestrze Sądowym oraz w księgach wieczystych nieruchomości, także przez internet. Można też poszukiwać informacji na forach internetowych i innych stronach, które poruszają temat danego dewelopera.

Oczywiście, najbezpieczniej jest wtedy, gdy kupuje się od razu gotowe nowe mieszkania w Poznaniu, Warszawie, Wrocławiu czy w innych miejscowościach, ale nie zawsze jest to możliwe. Mieszkania gotowe to zwykle te największe czy mniej dogodnie zlokalizowane, dlatego większość zainteresowanych zakupem własnego lokum woli wykonać wcześniejszą rezerwację.

Zgodnie z przepisami ustawy deweloperskiej deweloper jest w obowiązku przedstawienia klientowi tak zwanego prospektu informacyjnego, w którym znaleźć mają się wszystkie kluczowe informacje związane zarówno z samym przedsiębiorstwem, jak i również inwestycją. To podstawowy dokument, ale również można poprosić o raport finansowy spółki, z którego będzie można dowiedzieć się, jak prezentuje się obecnie sytuacja finansowa dewelopera. Poza tym ustawa nakłada na dewelopera obowiązek przedstawienia na życzenie dokumentacji takiej jak kopia pozwolenia na budowę, aktualne zaświadczenie o wpisie do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, projekt architektoniczno-budowlany.

Zatem zanim zdecydujesz się na zakupienie nowego lokum od dewelopera, pamiętaj o tym, aby dołożyć wszelkich starań i prześwietlić jego sytuację.

Napisz Odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *