Jak dopasować buty robocze do warunków pracy?

W każdej pracy panują specyficzne warunki. W branży budowlanej, czy przemyśle spożywczym oczekuje się od obuwia innych parametrów. Podobnie jest z pracą na nierównej i wypłytkowanej nawierzchni, gdyż w tym przypadku także trzeba będzie zwrócić uwagę na inne właściwości. Warto zatem zastanowić się, jak dopasować obuwie do warunków pracy? Kiedy potrzebne będzie obuwie bezpieczne, a kiedy wystarczy zawodowe? Czy buty robocze damskie mają takie same parametry jak te dla mężczyzn? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć.

Obuwie bezpieczne a zawodowe – czym się różni?

Wszędzie tam, gdzie istnieją różnego rodzaju zagrożenia związane z wykonywaną przez kobiety pracą wymagane jest bezpieczne robocze obuwie damskie. Dotyczy to zagrożeń chemicznych, biologicznych, mechanicznych, porażenia prądem, wysokiej temperatury, czy przenoszenia ładunków elektrycznych. W każdym z tych przypadków konieczne jest zastosowanie obuwia bezpiecznego, które mieści się w kategoriach od S1 do S5. Do stosowania w warunkach wewnętrznych, gdzie nie ma ryzyka przebicia stopy i buty nie muszą być wodoodporne, jednak trzeba chronić je przed upadkiem ciężkich przedmiotów można stosować buty robocze damskie z kategorii S1 i S2. Z kolei tam, gdzie dodatkowo występuje ryzyko przebicia stopy, np. na budowie stosowane jest obuwie od kategorii S3 wzwyż. Jeśli chodzi o odporność na wysoką temperaturę istotne znaczenie ma rodzaj podeszwy. Z kolei tam, gdzie istnieje ryzyko porażenia prądem konieczne jest stosowanie obuwia bezpiecznego ESD z kategorii S5. Obuwie zawodowe może być stosowane wszędzie tam, gdzie nie istnieją powyższe zagrożenia i nie trzeba stosować obuwia wzmocnionego. Kompromis stanowi obuwie ochronne, które posiada podobne właściwości do obuwia bezpiecznego, z tymże chroni przed dwukrotnie mniejszą siłą uderzenia przedmiotów, a podnosek ma tu wytrzymałość 100J.

Obuwie dla branży spożywczej – czym powinno się charakteryzować?

Wiele kobiet pracuje w branży spożywczej, zarówno w fabrykach produkujących żywność, przetwórstwach żywności, jak i magazynach składujących żywność. Tutaj wymagane jest przestrzeganie norm narzuconych przez sanepid. Robocze obuwie damskie musi w tym przypadku posiadać certyfikat HACCP, czyli być dopuszczone do kontaktu z żywnością. Chodzi tu o zastosowanie nietoksycznych materiałów. Najczęściej wykorzystywane jest obuwie skórzane, albo z odpowiednio dobranych tworzyw sztucznych. Stosuje się zarówno półbuty, sandały, jak i gumowce. Buty robocze damskie w branży spożywczej, podobnie jak w przypadku innych branż nie różnią się niczym, jeśli chodzi o parametry, od męskich. Różnica polega tu na zastosowaniu bardziej kobiecych krojów obuwia, które dopasowane są do węższej kobiecej stopy, a przede wszystkim są lekkie. Stosuje się tu noski kompozytowe, co sprawia, że w butach można chodzić nawet wiele godzin. Czasem są nawet wymagane, tam gdzie przy produkcji żywności konieczne jest przejście przez bramki wykrywające metal. Takie rozwiązania są przydatne również na magazynach, gdzie istnieje ryzyko zsunięcia się palety, czy paczki podczas rozładunku. Na kuchni i hali produkcyjnej najlepiej stosować obuwie z dodatkową perforacją pozwalającą skórze oddychać. Bardzo istotna jest również kwestia zastosowania antypoślizgowej i wodoodpornej podeszwy. Dodatkowo ważne by odporna była na oleje.

Obuwie dla branży budowlanej – odpowiednia ochrona kostki, a także stopy

W branży budowlanej pracują nie tylko mężczyźni, ale również kobiety, szczególnie jako inspektorzy budowlani. Również w takiej pracy wymagany jest odpowiedni strój roboczy. Przebywanie na terenie budowy niesie ze sobą ryzyko wypadków, dlatego poza kaskiem konieczne jest stosowanie obuwia ochronnego lub bezpiecznego. Zatem robocze obuwie damskie powinno być wyposażone w podnosek, najlepiej kompozytowy, który chroni tak samo jak ten wykonany ze stali, a obuwie jest lżejsze. Konieczna będzie także wkładka antyprzebiciowa, aby zapobiec nastąpieniu np. na wystający gwóźdź. Ważna jest ochrona kostki przed skręceniem, zwłaszcza jeśli teren nie należy do najrówniejszych, zatem lepszym wyborem będą wyższe trzewiki niż niskie półbuty. Warto nadmienić, że mają one kobiecy wygląd i niejednokrotnie również kolorystykę. Stosowane są kolorowe podeszwy lub wstawki na skórze nubukowej.

Obuwie dla ogrodników i leśniczych – praca na nierównym terenie

Kobiety żadnej pracy się nie boją, a urządzanie ogrodów dla wielu stanowi prawdziwą pasję i jednocześnie zawód. Architekt ogrodów samodzielnie dogląda pracy, a pracownicy, według projektu, skrupulatnie wykonują powierzone zadania, niezależnie od zastanych warunków. Czasami konieczne może być nawiezienie ziemi albo wypompowanie wody i wykonanie drenażu. Wszystkie prace ogrodowe wymagają zastosowania stabilnego obuwia z wysoką cholewką. Najlepiej sprawdzą się kalosze. Prace ogrodowe są wykonywane zarówno wiosną, jak i jesienią, a zabezpieczenie ogrodu przed mrozem następuje przed planowanymi przymrozkami. Można zastosować tutaj gumowce z filcem ocieplającym. Takie buty robocze polecane są także dla osób pracujących w leśnictwie. Tu również konieczne jest doglądanie planowanej wycinki drzew, czy wręcz przeciwnie planowanie miejsc zasadzenia nowych, czy też dostarczenia zwierzętom pożywienia na czas zimy do specjalnie przygotowanych miejsc. Dlatego pozostając w ciągłym ruchu leśniczy musi mieć do dyspozycji obuwie z wysoką cholewką i stabilizacją pięty. Sprawdzą się wysokie gumowce, bądź też trzewiki. Ważne, by obuwie było wodoodporne i posiadało antypoślizgowa podeszwę.

W zależności od branży w pracy panują specyficzne warunki, do których trzeba się dostosować, aby zachowany był najwyższy możliwy stopień bezpieczeństwa. Zarówno robocze obuwie damskie, jak i męskie musi posiadać właściwości wymagane na danym stanowisku pracy.

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *