Jak dbać o parkiet i panele podłogowe jesienią?

Błoto, chlapa i śnieżna zawierucha to kaprysy jesienno-zimowej aury, które co roku dają się we znaki. Warto wiedzieć, że z ich powodu cierpi też… podłoga. Zawilgocony piasek i ziemia z pozostałościami soli drogowej, które gromadzą się w podeszwach butów, nie pozostają obojętne dla stanu drewna i paneli podłogowych – szczególnie w przedpokoju. Jak w tych niesprzyjających warunkach zabezpieczyć podłogę przed zniszczeniem? Pomogą Ci w tym porady ekspertów Dobre Dla Domu.

Przedpokój, hol i korytarz to wizytówka domu. Aby mieszkanie już od progu prezentowało się estetycznie, wiele osób do wykończenia tej przestrzeni wybiera panele podłogowe i deski drewniane. Choć mają one zbliżony wygląd, wykonano je z odmiennych materiałów – to zaś sprawia, że mają różne wymagania w zakresie pielęgnacji.

Panele podłogowe – uniwersalne, lecz wymagające

Panele podłogowe od wielu lat zdobią wnętrza polskich domów. Przystępność cenowa, bogate wzornictwo i kolorystyka oraz możliwość dopasowania do wielu aranżacji sprawiają, że ten rodzaj wykończenia wnętrza stale zyskuje na popularności. Panele podłogowe mają też jednak  wady – ich pielęgnacja w okresie jesiennym zajmie Ci więcej czasu niż konserwacja desek podłogowych.

Jak zatem dbać o panele podczas niesprzyjającej aury? Przede wszystkim należy zabezpieczyć je przed namoknięciem. Warto wiedzieć, że panele podłogowe nie są odporne na działanie wody – pod jej wpływem mogą się wybrzuszyć lub rozwarstwić. Dlatego wszelkie mokre ślady pozostawione przez buty należy jak najszybciej osuszyć delikatną, chłonną szmatką – np. z mikrofibry. Aby dodatkowo zabezpieczyć panele podłogowe przed wnikaniem wody w ich szczeliny, warto zastosować środek do pielęgnacji paneli podłogowych. Na rynku dostępne są m.in. preparaty w płynie, aerozolu i żelu.

Podłogę wykonaną z paneli należy też regularnie zamiatać i odkurzać. Przyniesione na butach błoto, piasek i ziemia mogą spowodować zarysowania i mikrouszkodzenia, których trudno będzie się pozbyć. Do usuwania drobnych zanieczyszczeń najlepiej użyć odkurzacza z miękką końcówką  lub szczotki o delikatnym włosiu. Brudne plamy trzeba usunąć delikatnie nawilżoną ściereczką, a następnie wytrzeć panele do sucha.

Konserwacja desek podłogowych wykonanych z drewna

Drewno to naturalny i bardzo trwały materiał wykończeniowy, który potrafi przetrwać w dobrym stanie nawet kilka dekad. Nie oznacza to jednak, że nie zagrażają mu zmieniające się warunki. Jeżeli podłogę w Twoim przedpokoju pokrywają deski warstwowe: warstwowe, lite lub fornirowe, w czasie niepogody należy szczególnie zadbać o ich konserwację. Wilgoć wnikająca w sęki, łączenia i pod spód desek może szybko doprowadzić do pęcznienia, pękania lub barwicy drewna, co znacznie obniży walory estetyczne i zdrowotne podłogi drewnianej.

Aby deski drewniane zachowały elegancki wygląd na długie lata, warto zabezpieczyć je przed szkodliwymi czynnikami. Rozpuszczający się śnieg i plamy z błota nie będą wnikały w szczeliny między deskami podłogowymi, jeśli zabezpieczysz je specjalnym impregnatem wodochronnym. Wierzch desek natomiast należy regularnie pielęgnować środkami do ochrony drewna, w których składzie znajdują się woski i polimery.

W przypadku desek z twardego polskiego drewna, np. dębu i jesionu lub egzotycznych gatunków, jak tek i merbau, doskonale sprawdzi się również olejowanie podłogi. Oleje przeznaczone do konserwacji parkietu wzmocnią drewno i skutecznie ochronią je przed wilgocią i zanieczyszczeniami, które przynosimy do domu na butach. Podłoga drewniana zabezpieczona w ten sposób będzie prosta w pielęgnacji i stanie się piękną ozdobą przedpokoju – niezależnie od pory roku.

Szukasz funkcjonalnych paneli podłogowych lub podłogi drewnianej? Sprawdź ofertę profesjonalnych salonów sprzedaży DDD Dobre dla Domu.

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *