Jak dbać o parkiet i panele podłogowe jesienią?

Błoto, chlapa i śnieżna zawierucha to kaprysy jesienno-zimowej aury, które co roku dają się we znaki. Warto wiedzieć, że z ich powodu cierpi też… podłoga. Zawilgocony piasek i ziemia z pozostałościami soli drogowej, które gromadzą się w podeszwach butów, nie pozostają obojętne dla stanu drewna i paneli podłogowych – szczególnie w przedpokoju. Jak w tych niesprzyjających warunkach zabezpieczyć podłogę przed zniszczeniem? Pomogą Ci w tym porady ekspertów Dobre Dla Domu.

Przedpokój, hol i korytarz to wizytówka domu. Aby mieszkanie już od progu prezentowało się estetycznie, wiele osób do wykończenia tej przestrzeni wybiera panele podłogowe i deski drewniane. Choć mają one zbliżony wygląd, wykonano je z odmiennych materiałów – to zaś sprawia, że mają różne wymagania w zakresie pielęgnacji.

Panele podłogowe – uniwersalne, lecz wymagające

Panele podłogowe od wielu lat zdobią wnętrza polskich domów. Przystępność cenowa, bogate wzornictwo i kolorystyka oraz możliwość dopasowania do wielu aranżacji sprawiają, że ten rodzaj wykończenia wnętrza stale zyskuje na popularności. Panele podłogowe mają też jednak  wady – ich pielęgnacja w okresie jesiennym zajmie Ci więcej czasu niż konserwacja desek podłogowych.

Jak zatem dbać o panele podczas niesprzyjającej aury? Przede wszystkim należy zabezpieczyć je przed namoknięciem. Warto wiedzieć, że panele podłogowe nie są odporne na działanie wody – pod jej wpływem mogą się wybrzuszyć lub rozwarstwić. Dlatego wszelkie mokre ślady pozostawione przez buty należy jak najszybciej osuszyć delikatną, chłonną szmatką – np. z mikrofibry. Aby dodatkowo zabezpieczyć panele podłogowe przed wnikaniem wody w ich szczeliny, warto zastosować środek do pielęgnacji paneli podłogowych. Na rynku dostępne są m.in. preparaty w płynie, aerozolu i żelu.

Podłogę wykonaną z paneli należy też regularnie zamiatać i odkurzać. Przyniesione na butach błoto, piasek i ziemia mogą spowodować zarysowania i mikrouszkodzenia, których trudno będzie się pozbyć. Do usuwania drobnych zanieczyszczeń najlepiej użyć odkurzacza z miękką końcówką  lub szczotki o delikatnym włosiu. Brudne plamy trzeba usunąć delikatnie nawilżoną ściereczką, a następnie wytrzeć panele do sucha.

Konserwacja desek podłogowych wykonanych z drewna

Drewno to naturalny i bardzo trwały materiał wykończeniowy, który potrafi przetrwać w dobrym stanie nawet kilka dekad. Nie oznacza to jednak, że nie zagrażają mu zmieniające się warunki. Jeżeli podłogę w Twoim przedpokoju pokrywają deski warstwowe: warstwowe, lite lub fornirowe, w czasie niepogody należy szczególnie zadbać o ich konserwację. Wilgoć wnikająca w sęki, łączenia i pod spód desek może szybko doprowadzić do pęcznienia, pękania lub barwicy drewna, co znacznie obniży walory estetyczne i zdrowotne podłogi drewnianej.

Aby deski drewniane zachowały elegancki wygląd na długie lata, warto zabezpieczyć je przed szkodliwymi czynnikami. Rozpuszczający się śnieg i plamy z błota nie będą wnikały w szczeliny między deskami podłogowymi, jeśli zabezpieczysz je specjalnym impregnatem wodochronnym. Wierzch desek natomiast należy regularnie pielęgnować środkami do ochrony drewna, w których składzie znajdują się woski i polimery.

W przypadku desek z twardego polskiego drewna, np. dębu i jesionu lub egzotycznych gatunków, jak tek i merbau, doskonale sprawdzi się również olejowanie podłogi. Oleje przeznaczone do konserwacji parkietu wzmocnią drewno i skutecznie ochronią je przed wilgocią i zanieczyszczeniami, które przynosimy do domu na butach. Podłoga drewniana zabezpieczona w ten sposób będzie prosta w pielęgnacji i stanie się piękną ozdobą przedpokoju – niezależnie od pory roku.

Szukasz funkcjonalnych paneli podłogowych lub podłogi drewnianej? Sprawdź ofertę profesjonalnych salonów sprzedaży DDD Dobre dla Domu.

Napisz Odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *