Hale z płyt warstwowych – budowa i zastosowanie

Dzisiejsze budownictwo stawia nie tylko na jakość i trwałość, ale również czas. Zarówno dla inwestora, jak i wykonawcy liczy się szybka budowa obiektu, który będzie mógł w krótkim czasie spełniać swoją funkcję i przynosić dochody przedsiębiorcy. Dlatego coraz częściej buduje się hale stalowe lub żelbetowe obudowane płytami warstwowymi. Jak wygląda budowa hali z płyt warstwowych i gdzie znajdują zastosowanie tego typu obiekty?

Budowa hali z płyt warstwowych

Płyty warstwowe to elementy konstrukcyjne składające się z warstw zewnętrznych tzw. okładzin o wysokich właściwościach mechanicznych połączonych z warstwą środkową – rdzeniem o dobrej izolacyjności termicznej. Ich grubość może wynosić od 50 do 240 mm. Hale budowane w tym systemie są wyposażone w okna, drzwi, bramy panelowe, świetliki dachowe, instalację elektryczną, nagrzewnice elektryczne i olejowe. Płyty te mogą być gładkie lub obustronnie profilowane. Daje to inwestorowi możliwość uzyskania ciekawych, dostosowanych do jego potrzeb rozwiązań architektonicznych.

Okładziny mogą być wykonane z blach stalowych powlekanych, aluminium powlekanego lub blachy kwasoodpornej bądź nierdzewnej. Wykonywane są w wybranym przez klienta kolorze z palety RAL – co pozwala dopasować nowy obiekt do sąsiadujących budynków i otoczenia.

Z kolei rdzeń tworzy warstwa styropianu, pianki poliuretanowej lub wełny mineralnej. Rodzaj wypełnienia zależy od typu hali, wymogów, jakie musi spełnić oraz możliwości i potrzeb inwestora. Najlepsze właściwości termiczne ma pianka poliuretanowa. Jest ponadto odporna na wilgoć i nie stanowi pożywki dla gryzoni. Styropian ma niższy współczynnik izolacji termicznej niż piana PUR, jest jednak najtańszym i najczęściej wybieranym materiałem izolacyjnym – wybieranym w szczególności wtedy, kiedy inwestorowi zależy na niskich kosztach budowy. Wełna mineralna ma wysoką izolacyjność ogniową, jest jednak bardzo droga.

Płyty warstwowe montowane są w układzie poziomym (do słupów konstrukcji nośnej) lub pionowym (co wymaga zastosowania dodatkowych konstrukcji wsporczych). Płyty montuje się do konstrukcji za pomocą śrub samowiercących. Obudowa ściany rozpoczyna się od poziomu posadzki, np. od poziomu +0,35 m i kończy się na poziomie konstrukcji dachu. Zastosowanie płyt warstwowych eliminuje wieloetapowy montaż, minimalizując koszty i znacznie skracając czas budowy.

Hale z płyt warstwowych – zastosowanie

Hale wykonane z płyt warstwowych mają powszechne zastosowanie przede wszystkim jako obiekty usługowo-handlowe: sklepy, pawilony gastronomiczne, duże markety budowlane. Ze względu na lekką konstrukcję i możliwość rozbudowy hale z płyt warstwowych można modyfikować i w ten sposób wykorzystać do innych celów niż w pierwotnym zamyśle. Ta technologia pozwala już w trakcie użytkowania na przebudowę i unowocześnienie obiektu, np. wyodrębnienie dodatkowych pomieszczeń, jak biuro czy kuchnia lub instalację bramy panelowej.

Poza ścianami osłonowymi płyty warstwowe stosowane są również jako ściany działowe i sufity podwieszane w obiektach przemysłowych i chłodniach oraz ściany nośne w małych chłodniach przewoźnych i obiektach służących jako zaplecza na budowach.

Na polskim rynku budową hal z płyt warstwowych zajmuje się m.in. firma Ocmer.

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *