Gdzie wykorzystuje się pręty aluminiowe?

Aluminium, czyli glin o czystości technicznej, to metal znany już od wieków, jednak dopiero w ostatnich latach zyskujący na dużym znaczeniu przemysłowym. Różne gatunki aluminium wykorzystywane są między innymi w produkcji prętów, które mogą być wykorzystywane przez branżę przemysłową i budowlaną. Poznajmy bliżej ich liczne właściwości i przykładowe zastosowania.

Charakterystyka aluminium

Aluminium wytwarzane jest z głównie z boksytu, który w procesie wzbogacania przetwarza się w tlenek glinu. Następnie związek te poddawany jest dalszym procesom. Uzyskany w wyniku kilkuetapowej operacji uzyskuje się materiał, którego cechami charakterystycznymi są:

  • Niska gęstość – gęstość względna glinu to zaledwie 2,7 g/cm3, czyli prawie trzy razy mniej, niż gęstość żelaza. To stawia aluminium w rzędzie najlżejszych dostępnych nam metali. Niewielka waga powoduje, że może być ono stosowane w produkcji konstrukcji, dla których masa jest bardzo istotnym czynnikiem – przykładem są między innymi pojazdy sportowe i latające.
  • Wysoka trwałość – mimo swej niewielkiej gęstości aluminium odznacza się dużą wytrzymałością, między innymi na rozciąganie. Przez to idealnie sprawdza się w wykonywaniu konstrukcji narażonych na duże obciążenia.
  • Wysoka odporność na korozje – w wyniku utleniania aluminium pokrywa się warstwą tlenku glinu, który stanowi warstwę ochronną przed wilgocią i innymi niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi
  • Podatność na obróbkę – aluminium można spawać, lutować i bez większego problemu obrabiać plastycznie w celu uzyskania pożądanych kształtów i rozmiarów.
  • Dobra przewodność elektryczna – dzięki temu aluminium może być stosowane w instalacjach elektrycznych
  • Dobra przewodność cieplna

Zastosowanie prętów aluminiowych

Ze względu na swoje korzystne właściwości aluminium znajduje szerokie zastosowanie w wielu branżach. Pręty z niego wytwarzane wykorzystywane są między innymi w produkcji lekkich konstrukcji pojazdów – samolotów, samochodów – różnego rodzaju maszyn oraz elementów obiektów z branży budowlanej, takich jak balustrady, ogrodzenia czy stolarka okienna.

Ponieważ nie odznaczają się tak dużą wytrzymałością jak stal, nie używa się ich zazwyczaj do zbrojenia betonu. Szczególne zastosowanie prętów zależy od ich parametrów, między innymi gatunku aluminium użytego w ich produkcji, kształtu przekroju (okrągły, kwadratowy, płaski, sześciokątny) oraz wymiarów. Zróżnicowana oferta firm takich jak Hart Metale pozwala z łatwością wybrać produkty dopasowane do naszych potrzeb.

Napisz Odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *