Garaże blaszane – dlaczego warto?

Budowa murowanego jest często niemożliwa lub nieopłacalna. W podobnych sytuacjach alternatywą może okazać się garaż blaszany. Dlaczego warto się na niego zdecydować?

Przy budowie garażu murowanego największą przeszkodą okazują się koszty. Na samo przygotowanie podłoża wydamy około siedmiu tysięcy złotych, a postawienie surowego budynku to koszt dwukrotnie większy. Do tego musimy doliczyć jeszcze zakup projektu (około 1,5 tysiąca złotych), montaż bramy (przynajmniej 2 tysiące złotych) oraz wykończenie garażu, które może pochłonąć nawet 10 tysięcy złotych. Po skończonych pracach z naszego portfela ubędzie więc od 20 do nawet 30 tysięcy.

Problemem mogą być również formalności, których musimy dopełnić stawiając murowany garaż. Przed rozpoczęciem budowy musimy uzyskać pozwolenie – niezbędna będzie więc wizyta w starostwie powiatowym. Zawczasu przygotujmy cztery egzemplarze projektu garażu, oświadczenie o tym, że jesteśmy właścicielami działki oraz decyzję o warunkach jej zabudowy. Pamiętajmy też, że urzędnik może, w zależności od obowiązujących w danym powiecie przepisów, poprosić nas o dodatkowe dokumenty. Zarówno formalności, jak i sporych wydatków możemy jednak uniknąć. Jak? Wystarczy zastąpić murowany garaż konstrukcją blaszaną.

Dziesięć razy taniej

Garaże blaszane to opcja szczególnie atrakcyjna dla osób, które nie dysponują dużym budżetem. Najprostsze konstrukcje tego typu kupimy już za 1,5 tysiąca złotych. A jeśli dołożymy kolejnych 500 – otrzymamy wysokiej jakości garaż kryty akrylową blachą. Najlepsi producenci, jak na przykład podkrakowskie CGT, oferują też garaże klasy premium. Klienci, którzy zdecydują się na ich zakup, mogą liczyć między innymi na wzmocnione zamki i solidniejszą, umożliwiającą docieplenie, konstrukcję. Koszt? Już od 6 tysięcy złotych.

Bez pozwolenia

Na korzyść popularnych „blaszaków” przemawia też brak urzędowych zawiłości. Chcąc używać go w tradycyjny sposób, musimy wprawdzie przejść tę samą procedurę, ale istnieje możliwość jej uniknięcia. Z takiej szansy mogą skorzystać osoby, które nie zamierzają przechowywać w garażu samochodu, a traktować go jako budynek gospodarczy. Prawo budowlane dopuszcza bowiem postawienie budynku, który ma pełnić funkcję schowka na narzędzia lub amatorskiego warsztatu, bez pozwolenia.

Comments
  1. Kosmin

    Garaże blaszane fakt faktem, są dosyć tanie. Jednak ich estetyka pomimo rozwoju branży nie powala na kolana.

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *