Etapy podbudowy domu

Budowa domu to skomplikowany i złożony proces, w którym każdy kolejny etap stanowi istotny element wykończenia całości budynku. Zaniedbania na niższych szczeblach budowy mogą wpływać na końcowy stan konstrukcji. Najważniejszym etapem budowy domu jest zatem podbudowa, która ostatecznie decyduje o wytrzymałości i jakości wybudowanego mieszkania.

Podbudowa domu zaczyna się od wyłożenia podsypki. Następuje to na wyrównanym podłożu, ze zniesieniem żyznej ziemi. Standardowe i najczęściej używane podsypki to żwir z piaskiem czyli pospółka, ale w użyciu są także inne formy podsypek. Ostatecznie warstwa utworzona przez podsypkę musi mieć około 30 cm. Po wykończeniu tego etapu podsypkę zagęszcza się specjalnymi ubijarkami lub zagęszczarkami, które usuwają nadmiar powietrza z materiału. Na podsypkę wylewa się beton, który tworzy trwałą płytę pod budowlą. Beton można zamówić w specjalistycznych firmach lub zrobić samemu. Warto jednak mieć na uwadze, że firmy każą sobie słono płacić za każdy niewykorzystany metr sześcienny betonu, dlatego lepiej starannie wyliczyć zamawianą ilość betonu lub wylać betonową masę pod ogrodzenie lub schody. Beton nie może schnąć za szybko – kilkanaście dni to minimum, jeśli chcemy uniknąć pękania i niszczenia płyty.

Następnym etapem jest ułożenie izolacji przeciwwilgociowej, która zazwyczaj stanowi papę lub folię budowlaną. Ten element jest szczególnie ważny w domach podpiwniczonych, w których nieszczelne piwnice prowadzą do podmakania i nasiąkania budynku.
Kolejno układa się warstwę ocieplenia. Opcji jest wiele, w ofercie sklepów do wyboru mamy popularny styropian lub polistyren ekstrudowany, wełnę mineralną, piankę poliuretanową, granulat keramzytowy lub granulat pollytag. Istotne jest określenie poziomu podpiwniczenia domu, ponieważ ocieplenie powyżej 0,8 metra lub poniżej 1,4 metra może cieńsze ze względy na przekroczenie poziomu przemarzania gruntu.

Ostatnim etapem budowli jest podkład podłogowy, który stanowi bazę dla posadzkę. W tej sytuacji mamy do wyboru cztery sposoby wykończenia. Dość często na ocieplenie układa się folię budowlaną i zaprawę podkładową razem z wbudowaną siatką zbrojącą. Jeśli zależy nam na dodatkowym wypoziomowaniu domu można wykorzystać zaprawę samopoziomującą. Innym rodzajem podkładu podłogowego jest płyta gipsowo-kartonowa lub gipsowo-włóknowa, która zapewnia krótki czas wykonania. Natomiast od podłogą z desek lub płyt drewnopochodnych układane są drewniane legary, które stanowią podporę dla parkietu, paneli lub wykładzin. Aby uzyskać dodatkowe wyciszenie i termoizolacji tej warstwy między legarami układana jest izolacyjna wełna mineralna.

Comments
  1. esorbeo

    Przydałaby się informacja o izolacji cieplnej fundamentów.

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *