Elewacje wentylowane – zalety i budowa

Architekci projektując elewację budynków starają się, aby zachwycała ona pod względem wizualnym i  funkcjonalnym. Czyli z jednej strony zależy im na tym, aby przykuwała wzrok i wpasowywała się jednocześnie w otaczające środowisko, a z drugiej zapewniała ochronę obiektu.W tym artykule przyjrzymy się elewacjom wentylowanym, rozwiązaniu coraz popularniejszemu na naszym rynku.

Budowa elewacji wentylowanej

Elementami, z których składa się fasada są: podkonstrukcja nośna – ruszt aluminiowy lub drewniany mocowany do ściany zewnętrznej, warstwa materiału izolacyjnego, okładzina zewnętrzna – może być zbudowana z płyt elewacyjnych, betonu, ceramiki, blachy, kamienia czy terakoty oraz akcesoria mocujące okładzinę zewnętrzną do rusztu i ruszt do ścian zewnętrznych.

Zalety zastosowania elewacji wentylowanej

  • Względy wizualne – istnieje możliwość dopasowania elewacji do swoich indywidualnych wymagań ze względu na możliwość wyboru materiału, z jakiego powstanie okładzina. Jak już zostało powiedziane to wcześniej mogą to być na przykład płyty elewacyjne czy ceramika. Przykładowy rodzaj płyt elewacyjnych do zastosowania znajdziesz na stronie Siniat.
  • Zmniejszenie kosztów ogrzewania budynku ze względu na dobrą izolacyjność ciepła.
  • Brak mostków termicznych.
  • Wybór konstrukcji nośnej – na przykład elewacje z płyt elewacyjnych wykonuje się na ruszcie drewnianym lub złożonym z profili stalowych.
  • Izolacyjność akustyczna.
  • Odporność na warunki atmosferyczne.

Płyty elewacyjne stosowane do montażu elewacji wentylowanej

Dla inwestorów, którzy zdecydują się na zastosowanie  elewacji wentylowanej przedstawiamy krótką charakterystykę płyt używanych w tym systemie. Są to płyty włóknisto-cementowe o grubości 10 mm. Są niewrażliwe na wilgoć oraz odporne na pleśń. Zachowują wysoką stabilność kształtu, nawet w przypadku niesprzyjających warunków atmosferycznych. Płyty te charakteryzują się łatwością cięcia oraz szybkim montażem na konstrukcji drewnianej lub złożonej z profili stalowych. Warto wiedzieć również o tym, że są niepalne i zapewniają dobrą izolacyjność akustyczną.

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *