Ekogroszek – jak wybrać ten rodzaj węgla?

Coraz więcej osób decyduje się na ekogroszek i specjalne kotły opalane właśnie tym paliwem. Jest to rozwiązanie niezwykle wygodne, pozwalające na zaoszczędzenie czasu i pieniędzy. Ekogroszek odznacza się również wieloma parametrami, dzięki którym jest bardzo dobrym źródłem ciepła. Problem polega jednak na tym, by go dobrze wybrać. Jak to zrobić? Zobaczmy.

Dlaczego dobry ekogroszek jest taki ważny?

Specjaliści podkreślają, że wybór odpowiedniej jakości paliwa jest niezwykle ważną kwestią. Dlaczego? Tak naprawdę dobry ekogroszek gwarantuje nam bezawaryjną i efektywną pracę kotła, a to przekłada się na ciepło w domu i mniejsze nakłady poniesione na ogrzewanie. Pamiętajmy również, że zły węgiel może doprowadzić nawet do uszkodzenia pieca, powstawania dużej ilości popiołu, czy obniżających wydajność kotła spieków – mówi Mateusz Miczuga z serwisu icieplo.pl.

Dlatego też kupując to paliwo, warto zawsze prosić sprzedawcę o pokazanie certyfikatu potwierdzającego parametry węgla. Jeśli sprzedawca takowego nie posiada lub też nie chce się nim okazać, lepiej zrezygnować z zakupu.

Jakie parametry ma dobry ekogroszek?

Warto wspomnieć o tym, że ekogroszek nie tylko ma doskonałe parametry użytkowe, ale również jest znacznie lepszy dla środowiska niż inne rodzaje węgla. Piece z podajnikiem retortowym – a właśnie w takich spala się ekogroszek – emitują relatywnie mniej zanieczyszczeń do atmosfery.

Poza tym dobry ekogroszek musi mieć następujące parametry:

  • Uziarnienie, czyli wielkość frakcji powinno się mieścić w przedziale 5-25mm. Jest to ważne ze względu przede wszystkim na specyficzną konstrukcję podajników retortowych.
  • Spiekalność powinna być niższa niż 20 RI, niektóre źródła podają nawet mniej niż 15.
  • Kaloryczność – żebyśmy mogli mówić o dobrym ekogroszku, powinna ona wynosić min. 25 000J/kg.
  • Zawartość popiołu i części niepalnych – mniej niż ok. 10%.
  • Zawartość siarki – poniżej 0,6%.
  • Wilgotność poniżej 10% w okresie letnim.

Ekogroszek to obecnie jedno z najpopularniejszych paliw opałowych. Ma doskonałe parametry i w sezonie grzewczym może nam nie tylko zapewnić ciepło, ale i wygodę (za sprawą kotłów o specjalnej konstrukcji). Trzeba jednak zwracać uwagę na jakość i parametry wybranego przez nas paliwa – na szali leży przecież nasz komfort i oszczędności.

Comments
  1. Tomasz Mietelski

    Namówić kogoś w PL to zakupu ekogroszku z wyższej półki to jakieś science fiction. A nieliczne wyjątki tylko potwierdzają regułę.

Napisz Odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *