Działanie i wykorzystywanie promienników podczerwieni

Ogrzewanie domów i mieszkań to bardzo szeroki temat. Są różne sposoby i metody na efektywne dostarczanie ciepła do pomieszczeń. Jednym z nich jest wykorzystanie promieni podczerwonych. Na rynku pojawia się coraz więcej urządzeń, które nazywane są właśnie promiennikami podczerwieni.

Można powiedzieć, że ten sposób ogrzewania stał się w ostatnich latach bardzo popularny. Sprawdzamy dlaczego tak jest.

Jak wykorzystano podczerwień?

Zacząć należałoby od opisania budowy takiego ogrzewacza i wyjaśnienia co właściwie się w nim dzieje. Otóż w środku mamy spiralę grzejną, która w czasie pracy osiąga temperaturę powyżej 100 stopni Celsjusza. W tym momencie promienniki elektryczne zaczynają emitować podczerwień, która jak się okazuje, jest doskonałym nośnikiem ciepła. Nie jest widoczna dla naszych oczu, jednak doskonale czujemy ją na skórze. Efekt jest taki, jakbyśmy byli oświetlani przez słońce. Urządzenie oprócz samego elementu grzejnego składa się jedynie z termostatu i obudowy, przez co promienniki są dość proste w konstrukcji, co wpływa na trwałość oraz na cenę.

Gdzie można użyć tych urządzeń?

Ponieważ medium przekazującym ciepło jest promieniowanie podczerwone, ogrzewane są bezpośrednio te obiekty, w które promiennik jest „wycelowany”. Dzięki temu na tych urządzeniach można oprzeć ogrzewanie tarasu. Można wykorzystać je też w dowolnym innym miejscu na otwartej przestrzeni, na przykład w ogrodzie, albo w zewnętrznej części baru lub pubu. Tradycyjny grzejnik nie miałby tam szans zadziałać, ponieważ większość ciepła oddaje przez konwekcję, a nie promieniowanie. Promienniki elektryczne mogą być rzecz jasna wykorzystywane wewnątrz pomieszczeń, zarówno jako urządzenia przenośne, jak i montowane na stałe. W tym drugim przypadku stosuje się specjalne panele, montowane na ścianach lub suficie.

Cechą charakterystyczną ogrzewania przez podczerwień jest to, że jeśli tylko znajdujemy się w zasięgu promieni, to odczuwamy na skórze przyjemne ciepło. Stwarza to więc możliwość utrzymywania niższej temperatury powietrza w pomieszczeniu, bez uczucia chłodu u domowników. Z tego powodu wielu producentów chwali się, że ich urządzenia są bardziej ekonomiczne niż zwykłe grzejniki konwekcyjne.

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *