Drewno konstrukcyjne jako świetny materiał budowlany

Drewno jest darem natury, który od zawsze był wykorzystywany przez człowieka w różnorodny sposób. Bez wątpienia jest jednym z najstarszych materiałów budowlanych. Wyróżniamy takie elementy jak: belki, bale, deski, krawędziaki oraz łaty, które wykorzystywane są w tworzeniu konstrukcji ściennych, więźb dachowych, budynków w konstrukcji szkieletu drewnianego, a także wiat. Jest bardzo estetycznym surowcem więc często wykorzystuje się go również do wewnętrznego wystroju domów – ściany, ramy okien, drzwi czy podłogi drewniane mają swój niepowtarzalny urok.

Właściwości drewna

Drewno jest najbardziej uniwersalne ze wszystkich materiałów budowlanych. Ponadto, posiada wiele korzystnych w budownictwie właściwości.

  • Jest doskonałym izolatorem termicznym. Efektywnie chroni przez zimnem w zimie i stanowi ochronę przed upałem w lecie. Drewniane ściany mają kilkukrotnie wyższe właściwości termoizolacyjne niż ściany wykonane z cegły czy betonu. Drewniana konstrukcja pozwala zachować optymalną temperaturę w domu przez cały rok.
  • Drewno jest także izolatorem hałasu. Jego struktura – większa gęstość w porównaniu z innymi materiałami budowlanymi – chroni budynek przed dobiegającymi z zewnątrz hałasami, a także gwarantuje wewnętrzne wyciszenie budynku.
  • Trwałość – to również właściwość drewna. Drewno konstrukcyjne jest bardzo trwałym surowcem, który może przetrwać kilkaset lat.
  • Drzewo ma zdolność do samoregulacji – zapewnia odpowiednią wilgotność wewnątrz pomieszczeń, przez co w domach z drewnianą konstrukcją panuje korzystny mikroklimat wpływający pozytywnie na samopoczucie i zdrowie
  • Znacznie lżejsze niż inne materiały budowlane.

Oczywiście, aby drewno posiadało te wszystkie właściwości, musi to być surowiec dobrej jakości i z pewnego źródła. Firma z bogatym doświadczeniem, PAKO-BUD, specjalizuje się w wyrobie drewna, produkcją skrzyniopalet i skrzyń drewnianych oraz realizuje indywidualne zamówienia na drewno konstrukcyjne. Wszystko na najwyższym poziomie, potwierdzone certyfikatem.

Rodzaje drzewa

Najbardziej popularne jest stosowanie miękkiego drewna powszechnie występującego w naszym kraju.

Drewno świerkowe ma słomkową barwę i jest bogate w sęki. Najlepsze właściwości zyskuje w wieku 80-100 lat. Jego jedyną wadą jest to, że jest sprężyste i może pękać. Takie drzewo pozyskiwane jest z warunków górskich, dzięki czemu dobrze odnajduje się w warunkach wilgotnych.

Drewno sosnowe – miękkie ma kolor między szarawożółtym a zółtoczerwonym, a twarde czerwonobrązowy do ciemnobrunatnego. Od czego uzależniona jest taka rozbieżność barw? Wszystko zależy od natężenia światła, wilgoci i powietrza. Sprawdza się jako drewno konstrukcyjne, ponieważ jest łatwe w obróbce i miękkie, a jednocześnie bardzo wytrzymałe. Wycina się go w wieku od 80 do 120 lat. Do konstrukcji budowlanych musi być odpowiednio zaimpregnowane. Najbardziej trwałe rośnie w miejscach suchych, z piaszczystym podłożem.

Drewno jodłowe jest barwy żółtobiałej, jednak szybko ciemnieje. Bogate w sęki. Jego wadą jest to, że posiada mało żywicy i nie jest zbyt odporne na wilgoć. Ścina się w wieku 100 lat, mniej sprężyste i wytrzymałe niż drewno świerkowe.

Drewno dębowe jest bardzo twarde, bardzo wytrzymałe i odporne na ścieranie. Najczęściej stosuje się je do wykańczania wnętrz, produkcji mebli, w budownictwie raczej rzadko stosowane.

PAKO-BUD oferuje więźbę dachową, belki, łaty, boazerię podbiciową, deski podłogowe, obiciowe przede wszystkim z drewna świerkowego i sosnowego, które są najlepszym i najczęściej wykorzystywanym drewnem konstrukcyjnym.

Aspekty ekonomiczne

Drewno budowlane posiada wiele zalet, jednak jest dosyć kosztownym surowcem. Najlepszym sposobem na ograniczenie miesięcznych wydatków, będzie wybudowanie domu energooszczędnego. Ważny jest kształt oraz miejsce w którym znajduje się budynek. Warto ocieplić ściany budynku oraz korzystać z energii słonecznej. Niestety nie każdy może pozwolić sobie na wybudowanie całego domu drewnianego, wyłożenia ścian boazerią dębową czy drewniane podłogi, jednak nawet jeden drewniany element w wystroju domu zapewni niepowtarzalną atmosferę. Warto też korzystać z usług firm, które proponują konkurencyjne ceny: http://pakobud.com.pl/drewno-konstrukcyjne.

Więcej informacji znajdziesz na: pakobud.com.pl.

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *