Drewniane panele podłogowe: co zrobić, by długo nam służyły?

Drewniane panele to bardzo popularny rodzaj pokrycia podłogi. Ich estetyczny wygląd oraz trwałość uzależnione są od wagi, jaką przykładać będziemy do czyszczenia i pielęgnacji. Zobacz, od czego zależy dobra kondycja drewnianych paneli podłogowych.

Wybieramy najlepsze panele

Bogaty wybór paneli podłogowych na rynku nie ułatwia właściwego wyboru. Aby podłoga służyła nam przez lata, warto zapoznać się z kilkoma podstawowymi parametrami paneli. Grubość elementów ma znaczący wpływ na ich trwałość. Cienkie panele łatwo się uginają i odkształcają – grubsze lepiej znoszą działanie dużych ciężarów i nie ulegną pod ich wpływem deformacji. Klasa ścieralności określa odporność powierzchni deski na codzienne użytkowanie: oznaczenie AC3 pozwala na zastosowanie produktu w rzadko używanym pomieszczeniu, po którym nie poruszamy się w butach o twardej podeszwie. Standardem jest klasa ścieralności AC4. Do najczęściej użytkowanych przestrzeni domu, takich jak przedpokój czy korytarz, lepiej wybrać panele oznaczone AC5.

Dodatkowo, warto zwrócić uwagę na klasę użyteczności interesującego nas produktu. Oznaczenie tego parametru ma postać dwucyfrowej liczby. Pierwsza cyfra określa charakter wnętrza, w którym można ułożyć dane panele – cyfra 2 to domy mieszkalne, pod cyfrą 3 kryją się obiekty użyteczności publicznej. Druga cyfra uzupełnia tę informację o szczegóły. Jeśli jest to 1, panele nadają się do pomieszczeń o niskiej intensywności ruchu. W przypadku cyfry 2, sprawdzą się przy średnim natężeniu. Natomiast cyfra 3 oznacza, że przeznaczone są do intensywnie użytkowych miejsc. Właściwie wybrane panele będą nam służyć przez lata. Aby zachowały piękny wygląd, należy je jednak regularnie czyścić i odpowiednio zabezpieczać.

Czyszczenie

Czystość paneli ma duże znaczenie dla ich trwałości. Zalegający na podłodze piasek sprzyja szybszemu ścieraniu powierzchni. Żwir, kamyki, okruchy – wszystko to może powodować powstanie rys na panelach. Konieczne będzie zatem częste odkurzanie pomieszczenia. Jeśli używamy do tego odkurzacza, zaopatrzmy się w odpowiednią końcówkę, która nie porysuje podłogi. Podczas mycia paneli zwracajmy uwagę, aby nie pozostawić na powierzchni nadmiaru wody. Wilgoć dostająca się w szczeliny między poszczególnymi elementami podłogi może nie tylko osłabić i zdeformować posadzkę, ale także spowodować rozwój grzyba. Warto zwrócić uwagę na podklejenie nóżek mebli, zwłaszcza tych często przesuwanych, takich jak stoły, krzesła czy fotele. Podkładki z filcu zabezpieczą drewniane panele przed uszkodzeniem oraz pozwolą na bezgłośne przemieszczanie wyposażenia pokoju. Podłogę przy biurku warto osłonić przezroczystą matą.

Konserwacja

Przedłużeniu żywotności paneli podłogowych służy także odpowiednia konserwacja. Systematyczne pokrywanie powierzchni odpowiednio dobraną substancją konserwującą sprawi, że podłoga będzie lśniąca, odporna na wodę oraz zabrudzenia. Powstałe podczas użytkowania zarysowania wypełnią się, a następne nie powstaną tak szybko. W przypadku bardzo zniszczonej podłogi możemy zdecydować się na cyklinowanie.

Gwarancją trwałości paneli drewnianych jest odpowiednie dobranie produktu do wnętrza, z uwzględnieniem grubości, klasy ścieralności oraz klasy użyteczności. Ogromne znaczenie ma także codzienna pielęgnacja i systematyczna konserwacja podłogi.

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *