Dom z prefabrykatów betonowych – sposób na szybką realizację

Ciągły rozwój technologiczny pozwala stosować coraz ciekawsze rozwiązania jeśli chodzi o budownictwo mieszkaniowe. Innowacyjne domy prefabrykowane zyskują coraz większe uznanie, gdyż dają wiele korzyści, a ich budowa jest znacznie szybsza niż w przypadku tradycyjnego budownictwa. Jakie zalety ma takie rozwiązanie? Dlaczego warto postawić dom z prefabrykatów betonowych? Czym się będzie wyróżniać?

Czym są prefabrykaty betonowe?

Prefabrykaty betonowe są gotowymi elementami konstrukcyjnymi, które wpływają na funkcjonalność i doskonałą jakość. Są one niezwykle solidną podstawą wielu projektów budowlanych.

Ogólnie rzecz ujmując, prefabrykat jest półproduktem będącym elementem budowlanym, który ulega zamontowaniu na placu budowy. Zazwyczaj wymaga niewielkiej obróbki i posiada specyficzne parametry użytkowania.

Dom z prefabrykatów betonowych

Domy z prefabrykatów betonowych zyskują coraz większe uznanie wśród osób pragnących zbudować własny dom. Takie rozwiązanie pozwala zaoszczędzić czas, ponadto zapotrzebowanie energetyczne takiego domu jest podobne do domów energooszczędnych i tradycyjnych. Technologia budowy bazuje na różnorodnych materiałach, które mają określone parametry.

Dom z prefabrykatów betonowych to taki, którego dane elementy konstrukcyjne powstają w fabrykach. Elementem takim jest przykładowa część ściany czy stropu. Przygotowane elementy są przewożone na plac budowy, następnie przez kilka dni robotnicy składają konstrukcję. Okazuje się, że takie domy w zasadzie nie różnią się pod względem standardu dotyczącego domów tradycyjnych. Najczęściej odznaczają się niewielkim zapotrzebowaniem energetycznym dzięki wykorzystaniu nowoczesnych systemów produkcyjnych. Koszt eksploatacji takiego domu jest zatem znacznie niższy. Strop domowy z gotowych elementów czy gotowe ściany pozwalają bezproblemowo i sprawnie złożyć konstrukcję budynku.

Zalety domów z prefabrykatów

Główną zaletą domów z prefabrykatów jest oszczędność czasu potrzebnego na postawienie całego budynku. Co ciekawe, sam szkielet powstaje nawet w ciągu kilku dni, a wykończenie domu zazwyczaj zamyka się w około trzech miesiącach. Wynika to z faktu, że zaoszczędza się czas potrzebny na wyschnięcie zapraw czy wylewek, które stosuje się w tradycyjnych budowach. Jeśli takie rozwiązanie wykorzystamy w przypadku budowy domku letniskowego – całość budowy zajmie nam nie więcej niż kilka dni.

Kolejną zaletą takiej opcji jest fakt, że domy prefabrykowane możemy stawiać w dowolnej porze roku. Stan zamknięty zostaje szybko osiągnięty, natomiast praca robotników i dane elementy nie wymagają określonych warunków atmosferycznych (tj. temperatura czy odpowiednia wilgotność).

Zminimalizowanie kosztów związanych z budową

Większość osób docenia także takie rozwiązanie, gdyż istotny jest fakt, że budowa i otoczenie nie ulegają składowaniu materiałów i odpadów. Na placu nie mamy do czynienia ze stertą materiałów, dlatego też nie musimy martwić się o to, czy ktoś je ukradnie lub o dane zabezpieczenie ich przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. W tym przypadku zatrudniamy kierownika budowy na niewielki okres czasu, co także nieco zmniejszy koszty związane z budową domu. W porównaniu do tradycyjnych budowli, domy z prefabrykatów pozwalają zaoszczędzić wszelkie koszty związane właśnie z budową wymarzonego domu i zatrudnianiem fachowców na dany czas.

Warto zauważyć, że domy budowane z prefabrykatów betonowych nie odbiegają standardem od tradycyjnego budownictwa. Główną różnicą jest to, że tutaj mamy do czynienia z gotowymi elementami budowlanymi, co pozwala szybciej osiągnąć pożądane efekty. Nic więc dziwnego, że inwestorzy i osoby planujące budowę własnego domu coraz częściej rozważają skorzystanie właśnie z betonowych prefabrykatów. Szereg zalet skłania do takiego wyboru, a energooszczędność oraz oszczędność kosztów związanych z budową jest dodatkowym atutem. W ciągu kilku dni robotnicy są w stanie postawić domy prefabrykowane, natomiast wykończenie zajmie nam nie więcej niż trzy miesiące.


Artykuł powstał dzięki uprzejmości firmy MABUDO

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *