Czym różnią się żaluzje od rolet?

Żaluzje i rolety od lat konkurują z bardziej tradycyjnymi osłonami okiennymi – z zasłonami i firankami. Choć mogą być także ich praktycznym uzupełnieniem. Zarówno żaluzje, jak i rolety można dopasować do okien o różnych kształtach i rozmiarach. Oba rozwiązania dopasujemy także bez problemu do wnętrz, wybierając z szerokiego wachlarza barw i materiałów. Jakie są zatem różnice między nimi?

Poziom regulacji nasłonecznienia

Podstawową funkcją żaluzji i rolet jest zapewnianie możliwości dostosowywania ilości światła wpadającego do pomieszczeń. Różnica między tymi dwoma rodzajami osłon polega przede wszystkim na tym, iż używając żaluzji mamy większy zakres działań.

Żaluzje składają się z ruchomych, równoległych lameli, które obracają się pod kątem 180 stopni, dając możliwość regulacji nasłonecznienia – możemy całkowicie zasłonić okno lub pozostawić niewielkie szparki pomiędzy lamelami, zapewaniające doświetlenie pomieszczenia światłem naturalnym. Możemy je także opuścić całkowicie lub podnieść na pożądaną wysokość. Podobnie w żaluzjach pionowych, tzw. verticalach, możemy sterować ustawieniem pionowych lameli czy też odsłonić część okna.

Roletę, zbudowaną z arkusza materiału nawijanego na rolkę, możemy jedynie podnosić i opuszczać na dowolną wysokość. Ale rynek osłon okiennych od pewnego czasu podbijają rolety dzień-noc, które składają się z poziomych pasów, naprzemiennie przepuszczających i zatrzymujących światło. Pozwalają one na sterownie natężeniem światła wedle uznania, czym nieco przypominają żaluzje. Nietypowym rodzajem rolet coraz bardziej zyskującym na popularności są także plisy. Możemy je regulować od góry i od dołu, dzięki czemu zapewnimy sobie prywatność, ograniczając widoczność z zewnątrz, ale nie odetniemy się całkowicie od naturalnego światła.

Materiały i design

Klasyczne rolety produkowane są z wysokiej jakości tkanin – lnu, bawełny – a także z włókien syntetycznych, takich jak poliester. Do wyboru mamy materiały o różnym stopniu przepuszczalności światła, mogą być one pokryte także gumowaną powłoką, która zapewnia całkowitą nieprzepuszczalność światła dziennego. Bogate wzornictwo i kolorystyka tkanin pozwalają na ciekawe aranżacje wnętrz.

Do niedawna żaluzjom zarzucano to, że wykonywane najczęściej z aluminium szybko się nagrzewają. Obecnie producenci pokrywają aluminium specjalną powłoką, która chroni żaluzje przed nadmiernym nagrzewaniem się. Ponadto do wyboru mamy cały wachlarz kolorów. Żaluzje nie oznaczają już szarej, surowej osłony okiennej.

- „Szczególnie efektowne są modele wykonane z drewna. Naturalne piękno tego materiału nada każdemu wnętrzu unikalny styl i urok. Żaluzje drewniane występują w szerokiej kolorystyce, jest więc w czym wybierać”. – mówi nam przedstawiciel firmy Formelana z Kalisza, zajmującej się m.in. produkcją i montażem osłon okiennych.

Żaluzje czy rolety? Wszystko jest oczywiście kwestią gustu, choć dość powszechne jest przekonanie, że spośród tych dwóch rodzajów osłon okiennych, to żaluzje są bardziej designerskie.

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *