Czym pokryć płaski dach?

Obserwując zabudowę jednorodzinną w naszym kraju zauważyć można, że przeważająca część budynków posiada dach o kącie nachylenia 30 stopni lub więcej. Jest to po części zdeterminowane przez strefę klimatyczną, w której mieszkamy. W czasie obfitych opadów woda może być szybko odprowadzana z dachu. Natomiast zimą nie zalega na nim gruba warstwa śniegu. Nic więc dziwnego, że warunki zagospodarowania przestrzennego najczęściej dopuszczają budowę domów z takim właśnie kątem nachylenia.

Coraz częściej można jednak spotkać dachy o mniejszym kącie nachylenia, a nawet całkiem płaskie. Takie rozwiązania sprawdzają się zwłaszcza w popularnym niezwykle budownictwie nowoczesnym i cieszą się sporym zainteresowaniem. Decydując się na takie rozwiązanie warto pamiętać, że w przypadku dachu płaskiego nie każdy rodzaj pokrycia będzie odpowiedni. Za dach płaski uznaje się taki, w którym kąt nachylenia wynosi mniej niż 15 stopni. Takie dachy są bardzo efektowne, ale również wymagające. Bardzo istotna jest odpowiednia izolacja i uszczelnienie, tak aby nagromadzona woda nie powodowała szkód w budynku.

Jednym z najtańszym pokryć są papy bitumiczne. Bardzo często wykorzystywane przy dachach płaskich, mimo nienajlepszych parametrów technicznych. Nawet jeśli będą położone trzy warstwy na gorąco wytrzymałość będzie średnia, konieczne będą konserwacje. Nowszą generacją są papy asfaltowe wzmacniane polimerami, które mają nieco lepsze parametry.

Dachówka cementowa lub ceramiczna może być wykorzystana do pokrycia dachu płaskiego, o kącie nachylenia ok 10 stopni, ale pod warunkiem, że będzie pod nią wykonane sztywne poszycie, pokryte szczelnie papą. W przypadku blachodachówki również konieczne jest wykonanie dodatkowej izolacji z desek pokrytych papą. W obu przypadkach należy też zadbać o odpowiednią cyrkulację powietrza między warstwami. Szukający naprawdę oryginalnych rozwiązań mogą zastosować pokrycie, w którym wierzchnią warstwę stanowi żwir lub gleba, na której rośną rośliny. Takie zielone ogrody na dachu to bardzo ciekawy pomysł, jednak również wymaga zastosowań odpowiednich technologii, uszczelnień i zabezpieczeń. Zanim zdecydujemy się na wybór dachu płaskiego warto mieć świadomość, że tego, że wymagają one zdecydowanie większej szczelności niż dachy skośne.

Napisz Odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *