Czym kierować się kupując kosę spalinową?

Ogrody o nierównej powierzchni, zarośla w zagłębieniach terenu czy zarośnięte rowy to miejsca, w których kosiarka spalinowa, elektryczna czy podkaszarka nie zda egzaminu. Warto sięgnąć wówczas po kosę spalinową, która doskonale poradzi sobie z tego typu terenami. Jakie parametry należy wziąć pod uwagę zaopatrując się w tego typu sprzęt?

Rodzaje kos spalinowych

Kosy spalinowe można podzielić na:

  • Lekkie – najlepiej sprawdzą się podczas podcinania krawędzi trawnika, koszenia terenów o niewielkich rozmiarach oraz pracach związanych z wykaszaniem obszarów wokół drzew. Tego typu urządzenia są bardzo poręczne, a ich waga to około 4 kilogramy.
  • Przeznaczone do użytku domowego – sprawdzą się zarówno podczas przycinania krawędzi trawnika, jak i usuwania twardych zarośli. W większości przypadków są one wyposażone w oburęczny uchwyt i mają możliwość zamocowania metalowego narzędzia tnącego. Tego typu kosy spalinowe ważą około 5 kilogramów.
  • Nadające się do pielęgnacji dużych, wymagających terenów – warto sięgnąć po nie wówczas, gdy dysponujemy dużymi obszarami wymagającymi częstego koszenia, musimy pozbyć się chwastów lub małych drzew albo do wykoszenia mamy zbocze porośnięte drzewami i krzewami. Warto sięgnąć po model wyposażony w system antywibracyjny, który zwiększa komfort pracy i pozwala oszczędzać siły.

Kluczowe parametry kos spalinowych

Bardzo ważnym parametrem kosy spalinowej jest moc. Im jest ona większa, tym urządzenie jest bardziej wydajne. Jeżeli jednak nasz ogród nie jest wymagający i nie planujemy korzystać z kosy regularnie, zaopatrzmy się w model o słabej mocy, który będzie tańszy zarówno przy zakupie, jak i podczas eksploatacji.

Kosy spalinowe wyposażone są przeważnie w silnik dwu- lub czterosuwowy. W pierwszym z nich stosuje się benzynę z domieszką oleju. Jest on głośniejszy, wykorzystuje więcej paliwa i emituje więcej spalin, lecz ma także większą moc, jest lżejszy i można go wykorzystywać na bardziej wymagającym podłożu. Jeżeli chodzi natomiast o kosę z silnikiem czterosuwowym, to do jego obsługi wykorzystuje się czystą benzynę. Urządzenie to, owszem, wydziela mniej spalin, lecz wykorzystywać można go jedynie w pozycji z niewielkimi odchyleniami. Co więcej, tego typu kosy są o wiele bardziej awaryjne niż dwusuwowe.

Kosy spalinowe mogą być uruchamiane przy pomocy rozrusznika elektrycznego, gdzie do włączenia urządzenia wystarczy wciśnięcie guzika lub z linką, którą należy gwałtowanie szarpnąć, by rozpocząć pracę. Jeżeli chodzi o systemy tnące wykorzystywane w kosach spalinowych, to warto kierować się tu zasadą, zgodnie z którą im większa ilość małych zębów, tym kosa lepiej sprawdzi się przy ścinaniu twardszych i większych roślin. Kosy wyposażone mogą być w tarczę lub żyłkę. Najwygodniejszym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w urządzenie, które pozwala na zamienne wykorzystywanie obu układów tnących, dzięki czemu będziemy je mogli każdorazowo dopasowywać do aktualnie wykonywanych zadań.

Kupując kosę spalinową warto także zwrócić uwagę na pojemność zbiornika paliwa, który odgrywa szczególnie dużą rolę, jeżeli regularnie kosimy duże obszary. Pamiętajmy jednak, że wraz ze wzrostem ilości paliwa, rośnie waga urządzenia. Dostępne na rynku kosy spalinowe wyposażone są również w szereg różnego rodzaju udogodnień, które znacząco ułatwią korzystanie z nich. Posiadać mogą one na przykład wspominany powyżej regulowany układ antywibracyjny, pas do zawieszania na ramię, uchwyty ergonomiczne, dzięki którym unikniemy pojawiania się odcisków na dłoniach, czy katalizator ograniczający emisję zanieczyszczeń.

Głowica żyłkowa

Głowica żyłkowa stanowi kluczowy element wyposażenia każdej kosy spalinowej. Jest ona narzędziem tnącym wyposażonym w szpulę z nawiniętą żyłką z przelotkami oraz pokrywą szpuli. Trawę przycina żyłka wystająca z głowicy żyłkowej, a w trakcie jej zużywania się, można łatwo uzupełnić długość uderzając o podłożę głowicą. Poprzez nacisk na przycisk szpuli dochodzi do wysunięcia się żyłki do potrzebnej nam długości. Nożyk znajdujący się na osłonie jest w stanie odciąć jej nadmiar w razie potrzeby.

Pielęgnacja kosy spalinowej

By zapobiec niszczeniu ostrzy i innych elementów, w których może gromadzić się trawa, należy pamiętać o regularnym czyszczeniu całej kosy spalinowej po każdym koszeniu. Gdy urządzenie wyposażone jest w silnik spalinowy, warto sprawdzić także poziom oleju i paliwa. Tak zakonserwowana kosa będzie mogła nam służyć przez długie lata.

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *