Czym jest mieszadło pneumatyczne?

Preparaty chemiczne takie jak farby, lakiery, rozpuszczalniki i inne, powszechnie stosowane w przemyśle i branżach usługowych nie są całkowicie jednorodne, dlatego przed zastosowaniem konieczne jest ich dokładne wymieszanie. Wykonywane tej pracy ręcznie na dużą skalę może być bardzo męczące i przy tym nieefektywne. Dlatego stosuje się tak zwane mieszadła. Mogą one być zasilane przy pomocy instalacji pneumatycznej.

Mieszadło – charakterystyka i zastosowanie

Mieszadła pneumatyczne to urządzenie powszechnie wykorzystywane wszędzie tam, gdzie w dużej ilości stosuje się preparaty chemiczne takie jak farby i lakiery. Przykładem będą warsztaty lakiernicze bądź zakłady specjalizujące się w produkcji mebli. Preparaty takie nie są jednorodne – cięższe cząsteczki stałe barwników naturalnie opadają na dno pojemnika. Korzystanie z preparatu w takiej formie nie daje zadowalających rezultatów – farba lub lakier nie kryje prawidłowo powierzchni, a ponadto nie posiada swoich docelowych właściwości. Dlatego konieczne jest dokładne wymieszanie produktu. Właśnie w tym celu stosuje się mieszadła. Ich zadaniem jest doprowadzenie preparatu do stanu, kiedy jego cząsteczki stałe są rozprowadzone równomiernie po całej objętości płynu.

Zalety mieszadeł pneumatycznych

Zgodnie ze swą nazwą mieszadła pneumatyczne zasilane są ze specjalnej instalacji dostarczającej wysoko sprężone powietrze. Z tego powodu mogą być wykorzystywane jedynie w zakładach posiadających takową instalację. Wiąże się to z pewnymi kosztami, ale jednocześnie ma istotne plusy.

- „Mieszadła podobnie jak inne narzędzia pneumatyczne, posiadają prostszą niż ich zasilane energią elektryczną odpowiedniki – mówi przedstawiciel firmy RG NarzędziaTo powoduje, że są one z jednej strony prostsze w obsłudze, z drugiej zaś mniej podatne na uszkodzenia – ogólnie rzecz biorąc ich eksploatacja i konserwacja jest tańsza. Wyeliminowanie komponentów elektrycznych powoduje również, że mieszadła są bezpieczniejsze w użytku – ich pracy nie towarzyszy bowiem ryzyko iskrzenia. Z tego powodu zalecane są do użytku wszędzie tam, gdzie istnieje ryzyko wybuchu pożaru”.

Warianty i zastosowanie

Mieszadła pneumatyczne dostępne są w dwóch głównych wariantach – ręcznym i stacjonarnym. Oba mogą być stosowane do tych samych zadań, a więc mieszania farb, lakierów, rozpuszczalników i innych preparatów chemicznych stosowanych w przemyśle bądź branży budowlanej, w tym również substancji o odczynie kwaśnym lub zasadowym. Mieszadła posiadają wymienne wirniki – kształt wirnika oraz tworzywo determinuje jego zastosowanie.

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *