Czym ciąć różne rodzaje blachy?

Nożyce do blachy, laser, szlifierka kątowa – co sprawdzi się do cięcia blachy? Wszystko zależy od jej rodzaju i grubości.

Nawet na profesjonalnych budowach zdarza się widok blachy ciętej szlifierką kątową. To wyjście jest jednak niebezpieczne. Szlifierka mocno nagrzewa blachę, przez co może ją osłabić, a powstające przy tym iskry dodatkowo uszkadzają powierzchnię.

Mogą one przepalić powłokę blachy, przez co znacznie szybciej pojawi się korozja. Co gorsza, w przypadku takich materiałów, jak blachodachówki, producent może nie uwzględnić reklamacji jeśli zobaczy, że były one przycinane niefachowym narzędziem. Dlatego ten sposób można polecić tylko wtedy, jeśli nie zależy Ci już na wykorzystaniu danej blachy. Możesz użyć szlifierki do zdejmowania starego dachu czy złomowania pojazdu, bo utrata właściwości korozyjnych nie ma tu znaczenia.

Do blachy falistej

Jeśli jednak zależy Ci, by nie uszkodzić niepotrzebnie powierzchni, musisz wykorzystać bardziej specjalistyczne narzędzia. Przydają się one do cięcia blachodachówki, bo pokrycie dachu musi mieć wyjątkowo równe krawędzie. Poza tym blacha na dachu jest najczęściej pokryta powłoką ochronną czy farbą, więc potrzebne są tu nożyce do blachy, które nie będą wywoływały przegrzewania się materiału i wydzielania toksycznych substancji. Sprawdzają się nożyce wibracyjne czyli skokowe.

Tną równo i gładko, nie zwiększając ryzyka korozji. Nadają się one również do cięcia blachy falistej. W przypadku blach o grubości powyżej 1 mm, miękkiej do nawet 2 mm czy nierdzewnej do 1,2 mm możesz wykorzystać też nakładkę typu nożyce do cięcia blachy, którą mocuje się na wiertarkę. Korzystanie z niej jest dosyć niewygodne, ale często to jedyny sposób, by pociąć grubszy arkusz.

Różne modele ręcznych nożyc

Do codziennych zastosowań najpopularniejsze będą zwykłe nożyce do blachy. Nie poradzą sobie z grubymi materiałami i trudno nimi pociąć blachę falistą, ale do cienkich arkuszy są najlepsze. Szczególnie, że operowanie nimi jest dość poręczne, nie powodują nagrzewania materiału i nie tworzą iskier, a więc to idealne rozwiązanie dla osób, które nie mają wprawy w takich pracach. W marketach budowlanych jest wiele modeli tanich nożyc do blachy. Istnieją warianty dla prawo- i leworęcznych, uniwersalne, kątowe i precyzyjne, do wycinania naroży. Tnie się nimi dość łatwo, ale mogą zostawiać zadziory na kantach, dlatego trzeba przy tym mieć grube rękawice. Ich atutem jest też cena, bo nie kosztują zwykle więcej, niż kilkadziesiąt złotych. Dobrze mieć podstawowe modele prostych i odgiętych nożyc do blachy. Jeśli wiesz, jak trudno tnie się blachę po skosie lub łuku nie raniąc się przy tym, to na pewno zdajesz sobie sprawę, jaką wygodą są nożyce z ostrzem wygiętym na bok, pozwalającym na łatwiejsze i bardziej precyzyjne cięcie.

Jeśli masz do wycięcia skomplikowany kształt lub blacha jest bardo gruba, samodzielne cięcie może nie wystarczyć. W takim wypadku możesz się zgłosić do jednej z firm, które oferują cięcie laserowe. Zwykle stosuje się je w przypadku blach miedzianych czy z mosiądzu, które są zbyt twarde dla domowych nożyc do blachy.

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *