Czy warto inwestować w oświetlenie LED?

Co raz więcej osób wymienia swoje stare żarówkowe oświetlenie na lampy LED. Pewnie wielu z was zastanawia się, dlaczego technologia LED w ostatnich latach stała się hitem. Dlatego tutaj sprawdzimy, czy instalowanie tego typu oświetlenia rzeczywiście jest opłacalne.

W tym celu najlepiej będzie, jeśli przeanalizujemy wszystkie zalety i wady oświetlenia LED.

Zalety oświetlenia LED

 • Energooszczędność – to największa zaleta tego typu oświetlenia. Oświetlenie LED pobiera znikome ilości energii w porównaniu do zwykłych żarówek.
 • Ekologiczność – to równie ważny aspekt tego rodzaju oświetlenia. Przy produkcji oświetlenia LED nie wykorzystuje się rtęci, dzięki czemu jest ono bardziej przyjazne dla naturalnego środowiska, niż zwykła żarówka.
 • Trwałość – żarówki LED są odporne na uszkodzenia, co więcej produkty wysokiej jakości mogą świecić nawet przez 40 000 godzin lub dłużej. Czyli jedna żarówka starczy nam na 5 – 7 lat.
 • Ściemnianie – w przypadku oświetlenia LED z powodzeniem możemy dostosować natężenie światła przy pomocy wcześniej zainstalowanych ściemniaczy.
 • Błyskawiczne włączanie i wyłączanie – po przełączeniu włącznika dioda LED w tej samej chwili świeci z największą mocą. Co ważne, nie potrzebuje czasu na osiągnięcie maksymalnej mocy.
 • Nie nagrzewa się – w porównaniu do zwykłych żarówek, czy halogenów, oświetlenie LED podczas pracy się nie nagrzewa. Dzięki temu spokojnie możemy instalować to oświetlenie w meblach, podwieszanym suficie, na schodach, w balustradach, czy w podłodze. Producent profili LED Kluś na swojej stronie Klusdesign.pl dzieli się ciekawymi sposobami na montaż oświetlenia LED.
 • Rozmiar – oświetlenie LED może mieć bardzo małe rozmiary, dzięki czemu można zainstalować je niemal wszędzie.
 • Kolor – diody LED mogą świecić w różnych kolorach bez potrzeby montowania specjalnych filtrów.
 • Stopniowa utrata mocy – w przeciwieństwie do zwykłych żarówek diody LED nie spalają się tak szybko. Konieczność ich wymiany zauważymy po coraz słabszym świetle.

Wady oświetlenia LED

Niestety żadne rozwiązanie nie jest doskonałe, tak jest też w przypadku oświetlenia LED. Ono również ma swoje małe wady:

 • Wrażliwość na gwałtowne zmiany natężenia prądu – oświetlenie LED nie lubi przepięć i gwałtownych przekroczeń dopuszczalnego prądu pracy. Dlatego, zanim zamontujemy takie oświetlenie w domu, najpierw zastosujmy dobrej jakości zasilacze oraz specjalną elektronikę, która pomoże nam ustabilizować napięcie.
 • Przekłamywanie kolorów – jeśli kupimy oświetlenie LED o słabej jakości i nieodpowiednim wskaźniku oddawania barw, możemy uzyskać efekt przekłamania światła.
 • Wysokie koszty – instalacja oświetlenia LED w całym domu nie jest tania. Jednak warto zwrócić uwagę na to, że z czasem ten wydatek nam się zwróci w postaci niższych rachunków za energię elektryczną.

Czy oświetlenie LED się opłaca?

Jak wynika z powyższego zestawienia, pomimo wysokich kosztów początkowych, oświetlenie LED jest najbardziej opłacalnym rozwiązaniem. Produkty wysokiej jakości będą doskonale służyły nam przez wiele lat i przyczynią się do zmniejszenia opłat za pobierany prąd. Co więcej, mały rozmiar tego rodzaju oświetlenia pozwala na zamontowanie go w dowolnym miejscu w domu. Oświetlenie LED to oszczędność i duży zakres designerskich możliwości.

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *