Czy rekuperator może być jedynym źródłem ogrzewania?

Podstawowym zadaniem, jakie powinien spełniać rekuperator w domu jednorodzinnym jest wymiana powietrza z wnętrza domu z powietrzem z zewnątrz oraz odzyskiwanie ciepła, które powtórnie wykorzystywane jest do ogrzewania powietrza. Czy w taki sposób można sobie zapewnić główne i jedyne źródło ciepła w domu?

Rekuperatory dla odzyskiwania ciepła

Instalacja wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, czyli z rekuperatorem, pozwala na wykorzystanie w optymalny sposób energii skumulowanej w powietrzu wywiewanym z domu. Pozwoli to na zminimalizowanie strat energii cieplnej i uzyskanie oszczędności w kosztach ogrzewania budynku mieszkalnego.

Ciekawostka… we właściwie zaizolowanych domach ciepło, które ucieka przez wentylację to nawet ponad 50 proc. strat ciepła ogółem.

Warto zadbać o jego odzyskanie –  co umożliwiają rekuperatory. Pozwalają one pozyskać ciepło z powietrza wywiewanego z systemu wentylacyjnego, bowiem w wymienniku, w który wyposażony jest rekuperator dochodzi do wyrównania temperatury pomiędzy dwoma przepływającymi strumieniami. Wchodzące do rekuperatora zimne czy chłodne powietrze jest jednocześnie nagrzewane energią cieplną wywiewanego.

Grzałki w rekuperatorach

Rekuperatory mogą być wyposażone w grzałki elektryczne, które mają za zadanie odmrażać wyloty urządzenia, ponieważ po schłodzeniu powietrza wykrapla się z niego para wodna. Przy niskich temperaturach może ona zamarznąć. Grzałki wykorzystywane są także do wstępnego podgrzania powietrza nawiewanego podczas największych mrozów, dzięki czemu rekuperator może pracować wydajniej, a komfort cieplny w pomieszczeniach zwiększać się.

W teorii grzałki o odpowiednio wysokiej mocy mogłyby służyć jako źródło ogrzewania domu, ale nie jest to stosowane. Wymagałoby to użycia grzałek o dużej mocy, co z kolei przekładało by się na wysokie zużycie energii elektrycznej. To tak, jakby dom był ogrzewany za pośrednictwem dużych grzałek – kaloryferów elektrycznych.

Poza tym, istnieje ograniczony strumień energii cieplnej, która transportowana jest w systemie wentylacji. Dzieje się tak dlatego, iż wydajność wentylatorów nie może zapewnić domownikom dostarczenia odpowiednio ciepłego powietrza do poszczególnych pomieszczeń.

Dla uzyskania optymalnego, energooszczędnego ogrzewania w domu wraz z rekuperatorem warto zainstalować pompę ciepła. Na przykład zakupione rekuperatory w firmie Bartosz z powodzeniem można połączyć z pompą ciepła, która wytworzy tanie ekologiczne ciepło. Rekuperator zaś zapobiegnie ucieczce tego ciepła na zewnątrz, ale przy okazji dostarczy świeże powietrze dla domowników.

Koszty ogrzewania dzięki montażowi rekuperatora i pompy ciepła, może zapewnić zmniejszenie start ciepła powodowanych przez wentylację nawet o około 90 procent. Szacuje się przy tym, że zapotrzebowanie budynku na ciepło może zmniejszyć się o około 45 procent.

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *