Czy kamienne konstrukcje można wykorzystać jako element wykończenia wnętrz?

Kamień, jako materiał naturalny i jednocześnie niebywale trwały, cieszy się niesłabnąca popularnością w budownictwie. Ze względu na dużą różnorodność wizualną, coraz częściej wykorzystuje się go również w aranżacji wnętrz.

Zastosowanie kamienia w pracach wykończeniowych gwarantuje świetną trwałość wykonanych z niego elementów, a także osiągnięcie niepowtarzalnego efektu wizualnego – przekonuje nasz rozmówca z firmy KOSD. Wspaniale komponuje się z innymi materiałami, takimi jak szkło i metal, często wykorzystywanymi w nowoczesnych aranżacjach, jak i z drewnem, charakterystycznym dla stylu tradycyjnego.

Nowoczesne gabiony

Gabiony przywędrowały do nas z zachodu i są stosunkowo nowym pomysłem w aranżacji wnętrz. Ich konstrukcja opiera się na stalowym koszu, wypełnionym efektownym kamieniem. Choć oryginalnie gabiony stosowane były jako umocnienie nasypów i skarp, możliwość wypełnienia ich kamieniem o efektownym kolorze i kształcie, jak np. serpentynit sprawia, że coraz chętniej traktowane są jako element dekoracyjny w budynkach komercyjnych, ale też prywatnych.

Kształty i zastosowania

Klasyczny gabion przybiera formę prostopadłościanu. W takim kształcie stosowany jest we wnętrzach jako prosty element konstrukcyjny, np. podstawa stołu lub ławy, obudowa kominka,  panel ścienny, czy nawet samodzielna przegroda.

Jednak nowoczesne konstrukcje z kamieniem nie ograniczają się do najprostszych kształtów. Kosze gabionowe można dowolnie formować, uzyskując oryginalne, fantazyjne kształty, w tym rozmaite stożki, kule, walce i inne. W takiej postaci gabion może być stosowany jako samodzielna ozdoba lub np. budować gazon dla kwiatów.

Jakie kamienie we wnętrzu

Wybór kamienia, jaki wprowadzimy do wnętrza będzie przesądzał o charakterze przestrzeni. Ciekawym pomysłem jest sięgnięcie po wyjątkowy pod względem estetyki serpentynit. Jest to najbardziej dekoracyjny z kamieni wydobywanych w Polsce i występuje w szerokiej palecie zieleni, od jaskrawego seledynu po mocno nasyconą, głęboką i wpadającą w czerń.

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *