Czujniki tlenku węgla ratują życie

Jest podstępnym i cichym zabójcą, który atakuje najczęściej podczas snu. Tlenek węgla – bo o nim mowa jest jedną z najniebezpieczniejszych substancji. W dodatku nie możemy jej ani poczuć, ani zobaczyć. Jak więc ustrzec się przed nim? Rozwiązaniem są czujniki, które zamontowane w odpowiednim miejscu, szybko poinformują nas o zagrożeniu.

Jak powstaje czad?

Tlenek węgla (inaczej czad) powstaje przy niepełnym spalaniu materiałów palnych (np. paliw) przy niedostatku tlenu. Tlenek węgla jest bezwonny, bezbarwny i bez smaku – dlatego sami nie jesteśmy w stanie go zidentyfikować w pomieszczeniu. Czad każdego roku zabija dziesiątki ludzi. Przy dużym stężeniu tego gazu i małej ilości tlenu do zgonu może dojść bardzo szybko – na skutek porażenia ośrodków oddechowych.

Kto jest narażony na zatrucie?

Na zatrucie czadem najbardziej narażone są osoby, które w domu korzystają z ogrzewania czy też kominków gazowych. Ryzyko stanowią także kuchenki gazowe, węglowe, piece kaflowe, piecyki przenośne gazowe, czy kocioł na paliwo stałe lub gazowe. Potencjalne zagrożenie może stanowić także samochód z włączonym silnikiem pozostawiony w zamkniętym pomieszczeniu (np. w garażu).

Objawy zatrucia czadem

Do najczęstszych objawów zatrucia należą: silne bóle głowy, zawroty, wymioty, konwulsje, śpiączka. Objawy te występują przy niskim stężeniu. Przy wysokim stężeniu zgon następuje już po 3 minutach! Dlatego tak ważna jest ochrona przed tlenkiem węgla w postaci niezwykle czułych czujników, które wykrywają tlenek węgla już w minimalnym stężeniu.

Jak działają czujniki tlenku węgla i gdzie je montować?

Zadaniem czujnika jest powiadomienie nas głośnym sygnałem w przypadku pojawienia się w powietrzu tlenku węgla. Jego funkcjonowanie oparte jest na ogniwie elektrochemicznym. W urządzeniu zamontowana jest elektroda, na której zachodzi reakcja chemiczna – utlenianie tlenku węgla, co z kolei wywołuje przepływ prądu i uruchomienie syreny sygnałowej.

Czujniki czadu powinny być montowane zwykle na wysokości wzroku, minimum 150 cm od podłogi, najlepiej oddalić je na dystans 2 metrów od urządzeń, które mogą emitować toksyczny gaz. Detektorów tych nie powinno się umiejscawiać w pobliżu okien, wentylatorów, oraz w miejscach narażonych na działanie kurzu i chemikaliów. Czujnik powinien być słyszalny z sypialni, dlatego najlepiej zamontować go w korytarzu, lub w samej sypialni.

Wiele firm obecnie oferuje montaż specjalnych detektorów zarówno czadu jak i dymu – co stanowi bezpieczną ochronę przeciwpożarową.

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *