Co warto wiedzieć o agregatach prądotwórczych?

Agregaty prądotwórcze to niezwykle uniwersalne przyrządy, które mogą się nam przydać w wielu różnych sytuacjach. Podstawowym zadaniem, jakie mają do wypełnienia generatory prądotwórcze, jest umożliwienie dostępu do prądu w tych miejscach, w których normalnie nie jest on możliwy. Agregaty prądotwórcze są więc rozwiązaniami wprost idealnymi na takie okazje, jak na przykład wypady na działkę, kemping lub dłuższe pobyty w terenie. To jednak nie koniec ich zastosowań. Generatory prądu oraz kogeneracja przydadzą się nam również w warunkach domowych, zwłaszcza w przypadku osób mieszających w mniejszych miejscowościach, gdzie wichury lub burze potrafią spowodować nawet kilkudniowe przerwy w dostawie prądu.

Obecnie rynek generatorów prądotwórczych rozwija się w tempie niezwykle dynamicznym a klienci mają do wyboru coraz większą liczbę dostępnych rozwiązań.  Najczęściej spotykaną odmianą generatorów prądotwórczych wciąż są modele oparte na tradycyjnych silnikach spalinowych. Ich największą zaletę stanowią moc oraz wydajność.

Konsumenci mają do wyboru jednak również inne rodzaje agregatów. Coraz większą popularnością wśród polskich klientów cieszą się na przykład agregaty na diesel. Co prawda, nie są one tak wydajne, jak agregaty na silnik spalinowy, jednak stanowią rozwiązanie bardzo ekonomiczne, co z punktu widzenia sporej części klientów stanowi najbardziej istotne kryterium.

Innym ciekawym rozwiązaniem są agregaty prądotwórcze, które jako paliwo wykorzystują gaz ziemny. Dobry generator prądu na gaz odznacza się ekonomicznością. Pod względem wydajności i mocy nie może pochwalić się tak dobrymi wynikami, jak na przykład agregaty spalinowe, jednak w przypadku większości zwyczajnych zastosowań moc generatora prądu działającego na gaz z całą pewnością okaże się całkowicie wystarczająca.

Oczywiście, oprócz podziału ze względu na rodzaj silnika, agregaty prądotwórcze można podzielić również ze względu na ich zastosowanie. W przypadku takich kryteriów podziału, można wymienić między innymi agregaty jednofazowe, dwufazowe, spawalnicze, specjalistyczne czy też turystyczne.  Przed zakupem należy dobrze zastanowić się nad tym, do czego właściwie potrzebny nam będzie dany agregat. Jeżeli przykładowo agregat ma nam służyć jedynie jako źródło prądu podczas turystycznych wypadów w teren, nie ma sensu kupować skomplikowanego agregatu dwufazowego o ogromnej wydajności. Z kolei, gdy celem zakupu agregatu ma być zapewnienie naszemu domowi zasilania w przypadku dłuższej przerwy w dostawach prądu, będzie nam potrzebny sprzęt dysponujący naprawdę pokaźną mocą.

Napisz Odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *