Charakterystyka i zasady projektowania typu „pod klucz”

Realizacja obiektu „pod klucz” to połączenie zakresu etapów stanu surowego zamkniętego oraz robót wykończeniowych. Decydując się na współpracę z projektantem, powinniśmy upewnić się, jakiego rodzaju usługi ma on w swojej ofercie. Dotyczy to każdego rodzaju konstrukcji, przede wszystkim obiektów przemysłowych, w których będą pracowały maszyny i sprzęty.

Architektura i budownictwo

Branże te są ze sobą spokrewnione, lecz nie można między nimi postawić znaku równości. Projektant zajmujący się samą architekturą musi posiadać wiedzę z zakresu budownictwa i odwrotnie. Jednak główną rolą architekta jest stworzenie koncepcji konstrukcji, a rolą inżyniera budownictwa policzenie nośności poszczególnych elementów. Projektant wnętrz z kolei zajmuje się aranżacją pomieszczeń w taki sposób, by były one funkcjonalne i estetyczne. W przypadku obiektów przemysłowych kluczowa jest funkcjonalność. Innym wyzwaniem dla projektanta jest hala stalowa, która ma służyć za centrum logistyczne, a innym hala produkcyjna, w której poruszać się będzie suwnica – dowiadujemy się w firmie Largo Hale z Gdańska, która zajmuje się projektowaniem i wznoszeniem obiektów tego rodzaju. W przypadku takich obiektów określenie „pod klucz” nabiera odrobinę innego znaczenia niż w przypadku domu mieszkalnego czy obiektu usługowego. Materiały użyte do wykończenia wnętrz hali produkcyjnej oraz jej wyposażenie często musi spełniać szczególne wymogi. Projektując „pod klucz” podłogę w domowej łazience, architekt pyta klienta, jaki kolor i faktura glazury najbardziej mu odpowiada. Projektując „pod klucz” posadzkę w warsztacie, konsultujemy, jakie sprzęty i maszyny będą w nim używane, tak by dobrać materiał odporny na przykład na drgania, uderzenia, iskry.

Oczekiwania wobec projektanta

Budynek w stanie surowym zamkniętym, to konstrukcja wraz z pokryciem dachowym oraz stolarką zewnętrzną. Roboty wykończeniowe to poprowadzenie instalacji, wykonanie okładzin, tynków, roboty malarskie oraz wyposażenie obiektu w ceramikę sanitarną. Zamawiając projekt „pod klucz”, możemy oczekiwać od projektanta opracowania koncepcji, wycen oraz wizualizacji wyżej wymienionych elementów. Profesjonalne firmy projektowe zawsze oferują dodatkowo wykonanie kosztorysu, który pozwoli nam ocenić wszystkie koszty związane z realizacją obiektu. Warto korzystać z usług firm, które zajmują się kompleksowo projektowaniem i wykonawstwem, ponieważ wówczas mamy pewność, że nie dojdzie do rozbieżności między koncepcją a efektem finalnym. Architekci i inżynierowie w takich firmach jak Largo Hale współpracują ze sobą na każdym etapie przygotowania i wykonania projektu, zapewniając dodatkowo funkcję inspektora nadzoru, co jest niezwykle wygodne dla inwestora.

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *