Ceny hal namiotowych: od czego zależą i jak kalkulować rentowność inwestycji?

Decyzja o budowie hali namiotowej może się okazać dobrym posunięciem zarówno dla osób, które pragną czerpać dochody z jej wynajmu, jak i dla firm poszukujących praktycznej, taniej w utrzymaniu przestrzeni magazynowej bądź przemysłowej.

Jak dokładnie kształtują się ceny hal namiotowych, jakie czynniki na nie wpływają i jak ocenić, czy to dobry moment na tego rodzaju inwestycję?

Ceny hal namiotowych – najpopularniejsze projekty

Hale namiotowe powszechnie uchodzą za rozwiązanie znacznie mniej kosztowne, niż postawienie hali murowanej o analogicznych wymiarach. To przekonanie w większości przypadków znajduje potwierdzenie w faktach, o ile nie weźmiemy za przykład mocno niestandardowej konstrukcji wykorzystującej rzadko stosowane technologie czy ulepszenia.

Nowe hale krótkoterminowego przeznaczenia na konstrukcji z profili aluminiowych, kryte plandeką, można spotkać na rynku już od kwot rzędu 5000 zł w przypadku niewielkiego projektu (kilka metrów na kilka metrów).

Hale, które mogą być użytkowane przez cały rok i zostały wyposażone w szereg dodatkowych zabezpieczeń, jak powłoka antykorozyjna czy szersze, wzmocnione profile, będą kosztowały na ogół powyżej 10-15,000 złotych za przykładową powierzchnię 8 x 10 m. Ceny największych hal namiotowych, w których konstrukcji użyte zostały ocieplane ściany i inne rozwiązania tego rodzaju, plasują się najczęściej w przedziale od 160 000 do 400 000 złotych.

Podane kwoty powinny posłużyć za swego rodzaju punkt wyjścia do dalszych poszukiwań – hale to w wielu przypadkach projekty mocno zindywidualizowane.

Co ma wpływ na koszt?

Jednym z najważniejszych czynników, które znajdują przełożenie na końcową cenę projektu hali, są z pewnością użyte do jej konstrukcji materiały:

  • Hale aluminiowe, których pokrycie stanowi typowa plandeka, to na ogół projekty wymagające bardzo niskich nakładów finansowych. Ich ograniczona stateczność powoduje, że najlepiej sprawdzają się dla zastosowań sezonowych.
  • Budowa hal o charakterze trwałym najczęściej obejmuje zastosowanie stali o wzmocnionej wytrzymałości, a także wyposażenie ich w ocieplone ściany z płyt warstwowych czy systemy zapobiegające osadzaniu się pary wodnej wewnątrz. Materiał zastosowany jako poszycie hali również wpływa na koszty jej konstrukcji. Ma to związek między innymi z cechami technologicznymi materiału – poliester pokryty PCV będzie w tym przypadku tańszy, niż poszycie posiadające dodatkową warstwę teflonową.

Cenę podniesie także chociażby drukowanie plandeki we wzory firmowe, zamówienie niestandardowego koloru PVC czy zwiększenie liczby wejść do hali. Na kwotę, jaką trzeba będzie zainwestować w halę wpływa w konieczności także lokalizacja obiektu oraz związane z nią warunki atmosferyczne, przewidywane na cały okres jego użytkowania.

Hale stawiane na terenach, gdzie częściej występują silne wiatry lub opady śniegu utrzymują się dłużej, niż w innych rejonach kraju, będą wymagały zastosowania rozwiązań, dzięki którym zniosą dodatkowe obciążenie śniegowe bądź wiatrowe. Rezultatem będzie naturalnie podwyższenie bezpieczeństwa ich użytkowania, ale i wyższa cena końcowa.

Inwestycja w hale namiotowe – jak ją wycenić?

By przekonać się, czy inwestycja w halę namiotową zwróci się w przewidywanym czasie, przynosząc jak najszybciej wymierne zyski, pomocne będzie uwzględnienia wskaźnika ROI. Za pomocą tego algorytmu będzie można uzyskać konkretne informacje na temat opłacalności stawiania obiektu, jednak nie będzie to możliwe bez wykorzystania szczegółowych danych dotyczących wyceny projektu.

W tym celu warto skonsultować się z doświadczoną w tej branży firmą, zajmującą się zarówno projektowaniem, jak i wykonawstwem hal namiotowych o różnych rozmiarach. Popularnym wyborem jest http://grupalukasiuk.pl. Jeżeli w obrębie planów danego inwestora mieści się zamówienie hali o standardowych wymiarach i właściwościach, pracownicy firmy najprawdopodobniej będą mogli od ręki podać realistyczne kwoty, jakich będzie wymagała inwestycja.

W przypadku projektów nietypowych może się okazać, że przedwstępna wycena będzie możliwa jedynie w przybliżeniu. Ponadto pamiętajmy, że przewidywane zyski z pewnością łatwiej będzie oszacować w przypadku inwestowania w hale przeznaczone na wynajem.

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *