Cechy kauczuku naturalnego

Kauczuk naturalny – nazywany często gumą – jest produktem pozyskiwanym z drzewa kauczukowego. Dzięki swoim niezwykłym właściwościom materiał ten znajduje zastosowanie w wielu obszarach codziennego życia i przemysłu. Stosuje się go między innymi w produkcji smoczków dla niemowląt. Jakie dokładnie właściwości ma naturalny kauczuk i gdzie jeszcze można go wykorzystać?

Kauczuk naturalny – w jaki sposób się go pozyskuje?

Kauczuk naturalny pozyskiwany jest ze specjalnej odmiany drzewa – dokładnie kauczukowca brazylijskiego. Ten gatunek występuje wyłącznie w bardzo wilgotnych, tropikalnych rejonach. Drzewa, które wykorzystuje się do produkcji kauczuku, powinny mieć od pięciu do około dwudziestu pięciu lat. Kauczuk naturalny sporadycznie pozyskuje się również z mniszka koksagiz lub z gwajuli srebrzystej. Jak wygląda proces produkcji? Jak zauważa specjalista z firmy LARKIS Sp. z o.o.: „Przede wszystkim konieczne jest wykonanie w drzewie nacięć – to właśnie z jego wnętrza spływa sok mleczny. Cały proces trwa od około pięciu do ośmiu godzin – w zależności od wykonanych w drzewie nacięć. Kolejnym etapem jest przetransportowanie zebranego materiału do zakładu, gdzie poddawany jest dalszej obróbce z użyciem specjalistycznego sprzętu” – dodaje.

Kauczuk naturalny – jego właściwości

Kauczuk naturalny oraz jego właściwości doceniane są od wieków na całym świecie. Jest to jeden z najstarszych materiałów. Również w dzisiejszych czasach ten surowiec znajduje wiele różnych zastosowań. Najważniejszą zaletą, jaką wyróżnia się kauczuk, jest jego duża elastyczność. Jednak nie jest to jedyna cecha charakterystyczna, która ma znaczenie. Jest to materiał odporny na:

  • wysokie temperatury,
  • niskie temperatury,
  • zmienne warunki atmosferyczne,
  • ścieranie,
  • uszkodzenia mechaniczne.

Zastosowanie kauczuku naturalnego

Kauczuk naturalny wykorzystuje się podczas produkcji w wielu branżach. Używa się go między innymi do wytwarzania uszczelek, mat, pasów transmisyjnych, rękawic i nie tylko – wszystko dzięki jego właściwościom. Jest wykorzystywany także do produkcji opon samochodowych. Bardzo ciekawym zastosowaniem kauczuku jest laminowanie ubrań. Sprawdza się ono zwłaszcza w przypadku odzieży ochronnej używanej w branżach, które narażone są na oddziaływanie bardzo wysokich temperatur. Ponadto laminowane przy pomocy kauczuku naturalnego ubrania są także odporne na zmienne warunki atmosferyczne – między innymi na deszcz.

Obecnie kauczuk naturalny uznawany jest za jeden z najbezpieczniejszych materiałów. Jest on antyalergiczny, więc produkty z niego wytworzone mogą być bezpiecznie wykorzystywane m.in. przez dzieci. Podczas wyboru producenta kauczuku warto zwrócić uwagę na kilka kwestii – między innymi na stosowany proces produkcyjny oraz na certyfikaty jakości. Tylko w takim przypadku można liczyć na odpowiedni produkt, który będzie charakteryzował się wymienionymi wyżej właściwościami.

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *