Buty robocze na budowie

Jeszcze kilkanaście lat temu mało kto przywiązywał uwagę do odpowiedniego ubioru w miejscu pracy. W większości przypadków stosowano najzwyklejsze adidasy, co do tej pory możemy zobaczyć na wielu placach budów. Warto mieć jednak na względzie, że odpowiedni ubiór gwarantuje nam nie tylko bezpieczeństwo pracy, ale jest jednocześnie wymagany przez przepisy powszechnie obowiązującego prawa pracy. Co powinniśmy wiedzieć o obuwiu ochronnym na budowie?

Przepisy obowiązującego prawa?

Rozważania na temat obuwia ochronnego warto rozpocząć od przytoczenia przepisów prawa, a w szczególności art. 237(6) § 1 kodeksu pracy, który stanowi, że: „pracodawca jest obowiązany dostarczyć pracownikowi nieodpłatnie środki ochrony indywidualnej zabezpieczające przed działaniem niebezpiecznych i szkodliwych dla zdrowia czynników występujących w środowisku pracy oraz informować go o sposobach posługiwania się tymi środkami”.

Jednocześnie przepis art. 211 kodeksu pracy nakłada na pracownika obowiązki w tym względzie: „przestrzeganie przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy jest podstawowym obowiązkiem pracownika. W szczególności pracownik jest obowiązany stosować środki ochrony zbiorowej, a także używać przydzielonych środków ochrony indywidualnej oraz odzieży i obuwia roboczego, zgodnie z ich przeznaczeniem.”

Ochrona stóp!

Niezależnie jednak od obowiązujących przepisów prawa warto mieć na względzie to, że każda budowa jest terenem szczególnie niebezpiecznym, a kości śródstopia są szczególnie narażone na wszelkiego rodzaju urazy. Dobre obuwie robocze na budowę (dostępne między innymi w sklepie narzedziak24.pl) może jednak nie tylko odpowiednio zabezpieczyć nasze stopy, ale również zapewnić im przewiewność i komfort pracy.

Wzmocnienie i podeszwa!

Decydując się na zakup obuwia roboczego na budowę warto zwrócić uwagę na dwie kwestie – czy buty posiadają odpowiednie wzmocnienie „od góry”, tj. zabezpieczenie przez spadającymi przedmiotami, jak i antypoślizgową podeszwę z grubym bieżnikiem. Praca na budowie to ciągłe chodzenie i warto tym samym zadbać o komfort pracy, aby nie bolały nas stopy po całym dniu „na nogach”.

Buty robocze na budowę

Podsumowując, pomimo tego, że to na pracodawcy ciąży obowiązek dostarczenia nam obuwia roboczego oraz innych środków ochrony indywidualnej (jak chociażby kasku), to zawsze można samodzielnie kupić odpowiednie buty robocze, a następnie rozliczyć się z pracodawcą. Co prawda nie u każdego pracodawcy będzie to możliwe, jednak może warto spróbować i wybrać takie buty, które to nam będą odpowiadały?

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *