Bulaj – dekoracja domu w stylu żeglarskim

Bulaj to niewielkie okrągłe okienko na jachcie, statku. Nazwa wywodzi się z języka angielskiego od bull’s eye (oko byka). Bulaje na jednostkach pływających są zazwyczaj umieszczone w ścianie lub burcie. Cechuje je wodoszczelność i duża wytrzymałość na mechaniczne uszkodzenia (np. silny napór fal).

Bulaje nie tylko na statki

Większość osób jest przekonana, że bulaje nadają się tylko na statki. Wcale tak nie jest! Charakterystyczny kształt tych okien, sprawił, że umieszcza się je w miejscach, które nie są jednostkami pływającymi. Są to dekoracje chętnie wykorzystywane w wystroju wnętrz mieszkalnych. Bulaje można montować w drzwiach w mieszkaniach, idealnie pasują do drzwi łazienek. Wpasują się zarówno w nowoczesne jak i tradycyjne wnętrza.

Bulaje to również idealna dekoracja drzwi, czy ścian w lokalach utrzymanych w żeglarskim klimacie.

Szeroki wybór bulajów umożliwia bowiem ich idealne dopasowanie do każdego wnętrza. Najpowszechniejsze są bulaje w kolorze srebrnym, ale istnieje też możliwość zamówienia kolorowych, ponieważ stalowe pierścienie można malować proszkowo na dowolny kolor.

Zestaw składa się:

  • 2x stalowych pierścieni z 6 otworami wykonany z nierdzewnej stali
  • szyby matowa (mleczna), przejrzysta (przeźroczysta), albo nawet witrażowa)
  • śrub z nakrętkami

Montaż bulaja

Nie jest skomplikowany. Jako szablonu używamy szkła i wycinamy (np. wyrzynarką) otwór o odpowiedniej wielkości. Jeśli bulaj składa się z pojedynczych szkieł – wówczas doklejamy je do pierścieni za pomocą silikonu szklarskiego. W końcowej fazie montażu nawiercamy otwory na śruby, składamy i skręcamy śrubami.

Zakup i zamontowanie bulajów nie kosztuje wiele, a stanowi atrakcyjną ozdobę i nada każdemu wnętrzu oryginalny charakter.

Napisz Odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *