Budujesz dom? Pomyśl o ocieplaniu fundamentów!

Wiele osób na etapie budowania nie myśli o izolacji fundamentów. A szkoda. Zabieg ten poprawia parametry domu, pozwala na zaoszczędzenie kosztów ogrzewania, warunkuje komfort mieszkania i zabezpiecza fundamenty przed niszczącym działaniem wilgoci. Co powinniśmy wiedzieć o ocieplaniu fundamentów? Oto kilka uwag.

W wielu przypadka etap budowy domu to moment, w którym należy dokładnie przemyśleć kwestię izolacji cieplnej fundamentów. Dlaczego? Nie tylko dlatego, że jest to wyraz zdrowego rozsądku i zabieg ten poprawia parametry cieplne budynku. Istotne jest również to, że jeśli na etapie budowy nie pomyślimy o tym, później docieplanie lub ocieplanie może okazać się niezwykle trudne, pracochłonne lub w wielu przypadkach niemożliwe – mówi Artur Chudzicki z serwisu Izolpiana.pl.

Dlaczego trzeba ocieplać fundamenty?

Okazuje się, że nadal są osoby, które nie są przekonane do zasadności ocieplania fundamentów. A przecież specjaliści wskazują jednoznacznie na to, że fundamenty trzeba izolować. Dlaczego? Na stronie izolpiana.pl, w poradniku „Ocieplanie fundamentów – dlaczego warto to robić?” czytamy: Hydroizolacja przed znajdującą się w gruncie wodą ochroni nas przed wieloma wynikającymi z przenikaniem wody do fundamentów problemami. Zawilgocone fundamenty to nie tylko większe wydatki poniesione w związku z ogrzewaniem domu, pojawiająca się na ścianach wilgoć, ale to również osłabienie konstrukcji domu.

Brak izolacji powoduje przenikanie wilgoci z gruntu do ścian fundamentowych, to z kolei przyspiesza ich korozję – woda zimą zamarza, zwiększa swoją objętość i w efekcie osłabia fundamenty. Zaniechanie izolowania fundamentów prowadzi również do zmniejszenia izolacyjności cieplnej budynku – ciepło zaczyna uciekać przez podłogę na gruncie. W wielu przypadkach wilgoć pojawiła się również na ścianach parteru. A to generuje kolejne koszty.

Jak i czym ocieplać fundamenty?

Najważniejszą kwestią w zakresie ocieplania fundamentów jest otoczenie ich jednolitą warstwą izolacji – tak by wyeliminować wszelkie mostki cieplne. Dlatego też coraz częściej odchodzi się od tradycyjnego, występującego w określonych kawałkach styropianu czy wełny mineralnej, na rzecz metod izolacji, które tworzą jednolitą warstwę. Szczególnie popularna w tym zakresie jest pianka poliuretanowa. Dlaczego? Ma idealne parametry, łatwo i szybko się ją nakłada, pozwala zaizolować nawet trudno dostępne miejsca i wiele więcej. – Należy pamiętać o tym, że izolacja fundamentów musi być odporna na wilgoć i na wszelkiego rodzaju procesy gnilne. Nie może być być pożywką dla drobnoustrojów. Pamiętajmy również, że istotna jest także jej odporność na uszkodzenia mechaniczne – dodaje Artur Chudzicki.

Wszelkie te czynniki uwzględnia pianka poliuretanowa, którą dosłownie spryskuje się fundamenty. Pianka sama się rozszerza, idealnie dopasowuje się do trudno dostępnych miejsc, twardnieje i przez lata zachowuje swoje właściwości. Pianka ma małą nasiąkliwość, jest odporna na wszelkiego rodzaju uszkodzenia, ma dobry współczynnik przewodzenia ciepła (λ=0,22 do 0,28 [W/mK]), a podczas jej nakładania nie powstają żadne mostki cieplne. Fundamenty ocieplamy 1m poniżej poziomu gruntu, idealnie jednak, jeśli zaizolowane będą aż do ławy.

Dobra izolacja fundamentów to podstawa. Dzięki niej nie tylko wzmocnimy konstrukcję, zapobiegając korozji, ale również poprawimy parametry cieplne budynku. A to w perspektywie czasu zapewnia ogromne oszczędności kosztów ogrzewania. Warto zatem pomyśleć o tym zabiegu.

Comments
  1. Blake78

    To fakt, każdy się skupia na izolacji ścian a nie fundamentów. Dobry artykuł.

  2. Łukasz B.

    Temat izolacji jest często poruszany, ale dotyczy głównie izolacji przeciw wilgoci.

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *