Blachodachówka czy dachówka ceramiczna?

Każdy inwestor staje przed niemałym dylematem wyboru odpowiedniego pokrycia dachowego. W polskich warunkach rynkowych największym uznaniem cieszą się dwa rozwiązania – blachodachówka i dachówka ceramiczna. Na które z tych rozwiązań warto się zdecydować? Poniżej przedstawiamy kilka praktycznych porad.

Wyboru należy dokonać już na etapie projektowania

Wybór pokrycia dachowego powinien być dokonany już na etapie projektowania budynku. Od konkretnego rozwiązania będą bowiem zależały niektóre cechy konstrukcyjne budynku. Przykładem może być tu więźba dachowa – dachówka ceramiczna będzie wymagała znacznie solidniejszej konstrukcji niż jej odpowiednik wykonany z blachy.

Konkretny wybór będzie oczywiście przekładał się na finalny koszt inwestycji, jednak cena nie powinna być jedynym czynnikiem decyzyjnym. Pod uwagę należy wziąć jeszcze całą masę aspektów funkcjonalnych, które w przyszłości przełożą się na komfort eksploatacji obiektu.

Zwróć uwagę na parametry produktu

Niezwykle istotnym aspektem, przemawiającym na korzyść blachodachówki, jest jej całkowita odporność na nasiąkanie. To sprawia, że pokrycie nie zwiększa swojej masy w miesiącach jesiennych i zimowych, kiedy opady atmosferyczne są najbardziej obfite. Ma to niebagatelne znaczenie zwłaszcza w przypadku starych obiektów, w których więźba dachowa została już nadgryziona zębem czasu. To właśnie sprawia, że blachodachówka idealnie nadaje się do krycia nie tylko nowych domów, ale także remontowanych.

W tym miejscu należy też podkreślić, że blacha jest doskonale zabezpieczona przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych. Warstwa cynku chroni przed korozją, natomiast przed uszkodzeniami mechanicznymi, które mogłyby doprowadzić do uszkodzenia powłoki ochronnej, należytą osłonę zapewnia tworzywo sztuczne, którym pokrywa się metalowy rdzeń.

Dachówka ceramiczna wykazuje dużą nasiąkliwość, jednak nie trzeba się obawiać o szczelność pokrycia. Należy jednak pamiętać o zwiększającej się masie. Dachówki naturalne, czyli niepokryte zewnętrzną warstwą, wykazują największy stopień nasiąkliwości.

Estetyka to aspekt drugorzędny

W powszechnej opinii, na korzyść dachówki ceramicznej przemawia przede wszystkim estetyka. Rzeczywiście, obiekty, których dachy zostały pokryte tym materiałem, prezentują się wyjątkowo imponująco. W tym miejscu warto podkreślić, że dachówka ceramiczna „starzeje się z klasą”. Wystarczy popatrzeć na obiekty zabytkowe, żeby zrozumieć sens tych słów.

Na tle tradycyjnego pokrycia, blachodachówka prezentuje się dość ubogo, jednak czy na pewno? Otóż niekoniecznie. Na rynku oferowane są blachodachówki zaopatrzone w specjalną posypkę, która upodobnia ten wariant do dachówki ceramicznej. Warstwa ta jest zabezpieczana za pomocą żywicy akrylowej z domieszką preparatów grzybobójczych, zatem nie trzeba obawiać się o porastanie materiału mchem i pleśnią. Ten rodzaj blachodachówki jest droższy od podstawowego, jednak nadal sporo tańszy od dachówek ceramicznych. Efekt wizualny? Zaskakująco dobry, dla laika niemal nie do odróżnienia.

Artykuł przygotowany w oparciu o materiały dostarczone przez Budmax-Metal

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *