Bezpieczny budynek – okna oddymiające!

Normy bezpieczeństwa są coraz bardziej restrykcyjne, co zresztą nikogo nie dziwi. Ilość budynków użytku publicznego rośnie w zastraszającym tempie, co przekłada się na konieczność budowania ich pod największym rygorem. Jedne ze szczególnie przestrzeganych wymagań dotyczą okien oddymiających ze względu na ich wyjątkową rolę podczas zagrożenia pożarowego. Poniżej prezentujemy dlaczego.

Zadanie okien oddymiających

Naprawdę mało osób wie o tym, że śmierć podczas pożaru najczęściej wcale nie wynika z ran, czy poparzenia, tylko z uduszenia. Niebezpieczne produkty spalania takie jak dym, czy toksyczne gazy są główną przyczyną śmierci podczas takich wypadków. Dym nie dość, że osłabia naszą widoczność, to jeszcze uniemożliwia oddychanie. Ze względu na wysoką liczbę takich wypadków, zaczęto projektować budynki, które nie dopuszczą do wyżej przedstawionych sytuacji.

Podstawową funkcją okien oddymiających jest zapewnienie prawidłowego obiegu powietrza podczas zagrożenia pożarowego. Największa liczba śmierci w takich sytuacjach wynika nie z powodu ognia, lecz dymu i produktów spalania. Uduszenie się jest najczęściej wskazywaną przez strażaków przyczyną zgonu podczas pożaru. Dlatego tak istotne jest zagwarantowanie swobodnej i stałej cyrkulacji powietrza na terenie całego budynku. Z racji tego, że dym zawsze niesie się ku górze, umieszczenie zarówno na dachu budynku, jak i na każdej jego kondygnacji okien dymnych jest absolutną koniecznością. W sytuacji zagrożenia nasza widoczność będzie znacznie mniej ograniczona, a także nie będziemy od razu wystawieni na działanie duszącego dymu.

Rygorystyczne wymagania, jakie mają okna oddymiające, nakładają na producentów pewne obowiązki produkcyjne. Przede wszystkim chodzi o jakość wykonania. Każde okno przechodzi test polegający na umieszczeniu go w temperaturze 300 stopni na okres 30 minut. Jest to bardzo skuteczna symulacja warunków pożaru i pozwala jednoznacznie określić wytrzymałość okna. Innym wymogiem jest rozmiar, a dokładniej przepustowość powietrza, która nie może być zbyt niska. Nieco zadziwiające może być także to, że wśród norm przeciwpożarowych znajduje się skuteczność dociśnięcia skrzydła do ościeżnicy, jednak gdy pomyślimy o przepuszczalności, to przestanie się wydawać to dziwne. Wszystkie informacje dotyczące wymagań okien oddymiających znajdziemy w normie PN-EN 12101-2, więc wszyscy zainteresowani mogą poznać wszystkie szczegóły tego tematu.

Artykuł powstał we współpracy z polskim producentem systemów przeciwpożarowych- Lupusfire- okna oddymiające.

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *