Bezpieczeństwo hal stalowych

Wiele się słyszy na temat różnego rodzaju zagrożeń związanych ze wznoszeniem i użytkowaniem hal stalowych. Od czasu do czasu media donoszą, że w hali stalowej zawalił się dach lub też inna hala właśnie runęła. Czy rzeczywiście są to tak niebezpieczne konstrukcje? Czy rzeczywiście niosą one ze sobą aż tak duże zagrożenie? Czy może takie zdarzenia to efekt błędów ludzkich i zaniedbań pracowników hal? Jak wygląda kwestia bezpieczeństwa tego rodzaju obiektów?

Wznoszenie hal stalowych powinno być oparte na obowiązujących zasadach bezpieczeństwa. Ma to znaczenie zarówno dla samych konstruktorów, którzy pracują przy wznoszeniu, ale również dla wszystkich, którzy z tego rodzaju hali będą w przyszłości korzystać. Właśnie dlatego należy mieć stale na uwadze działanie zgodnie z projektem i przeprowadzonymi wyliczeniami, ponieważ każda, nawet najdrobniejsza zmiana ma niebagatelne znaczenie.

Projekt konstrukcji

Przygotowany projekt konstrukcji stalowej powinien być maksymalnie precyzyjny i zrozumiały dla wykonawców. To co jest tutaj istotne, to wszystkie niezbędne wyliczenia i obciążania, a także uwzględnienie parametrów nośności konstrukcji oraz jej trwałości. Nie bez znaczenia jest zawarcie w projekcie i opisanie wszystkich rodzajów zastosowanych łączników oraz schematów dotyczących montażu oraz jakości stali, która ma być wykorzystana do wzniesienia obiektu. Tu szczególnie istotne są parametry oraz wartości cech stali przeznaczonej do realizacji inwestycji. Bardzo ważne jest, by precyzyjnie rozrysować i opisać szczegóły połączeń montażowych, na nich bowiem polegać będzie cała konstrukcja. Ta jakość połączeń decyduje w głównym stopniu o bezpieczeństwie całego obiektu.

Plan realizacji

Plan realizacji powinien szczegółowo opisywać każde działanie podjęte w ramach procesu wznoszenia hali. Trzeba zawrzeć na nim wszelkie informacje dotyczące jakości wykorzystywanych elementów oraz wskazać osoby odpowiedzialne za ich weryfikację. Doprecyzowanie zadań i szczegółowy podział obowiązków pozwalają dopilnować, by wykorzystane zostały wyłącznie materiały o wskazanych w projekcie parametrach wskaźnikach jakości. Nie mogą to być materiały gorszego gatunku. Należy również opracować odpowiednie procedury wprowadzania zmian. Może się bowiem zdarzyć, że w czasie budowy wyjdą na jaw błędy, które należy niezwłocznie poprawić właśnie ze względów bezpieczeństwa. Zmiany mogą nieco odbiegać od wcześniejszych założeń projektowych. Określone w planie realizacji procedury pozwalają na podjęcie decyzji o zmianie i zasadach jej wprowadzenia oraz weryfikacji. Oczywiście, wszystko powinno zostać udokumentowane, a każda decyzja uzasadniona.

Wykonanie

Wykonanie hali musi przebiegać zgodnie z projektem i planem realizacji, uwzględniając ewentualne zmiany wprowadzone w toku realizacji prac. Ważne jest zastosowanie prefabrykatów i łączników wyłącznie wysokiej jakości. Każdy z nich powinien odznaczać się odpowiednią wartością zarówno nośności jak i trwałości i odporności na uszkodzenia mechaniczne, korozję czy ogień. Naturalnie, dla każdego obiektu wartości te powinny być wyliczane indywidualnie z uwagi na to, że każdy obiekt ma inne gabaryty, kubaturę i inny rodzaj pokrycia dachowego. Ewentualne zmiany, które są wprowadzane na etapie wykonania powinny zaś być konsultowane i analizowane, zastosowane zamienne rozwiązania konstrukcyjne powinny zaś odznaczać się takimi samymi parametrami lub lepszymi w stosunku do tych, które wprowadzono w projekcie.

Artykuł został przygotowany przez firmę CoBouw Polska polsko – holenderską spółkę budowlaną, która specjalizuje się w kompleksowej realizacji obiektów przemysłowych (hale stalowe, hale produkcyjne, sortownie i przechowalnie warzyw i owoców).

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *