Automatyka rolet zewnętrznych – silnik radiowy czy przewodowy?

Decydując się na montaż rolet zewnętrznych, trzeba wziąć pod uwagę wiele kwestii – najważniejszy jest jednak wybór sterowania, ponieważ to on ma realny wpływ na komfort użytkowania rolety oraz jej cenę. W przypadku rolet sterowanych elektrycznie – na chwilę obecną cieszących się największą popularnością – można wybierać pomiędzy silnikiem przewodowym a radiowym.

Silnik przewodowy

Rolety sterowane elektrycznie za pomocą silnika przewodowego, są wybierane głównie przez właścicieli niewykończonych jeszcze mieszkań, ponieważ podczas ich montażu niezbędne jest dokonanie poważnych przeróbek w celu przeprowadzenia kabla od rolety do znajdującego się na ścianie przełącznika klawiszowego, który będzie służył do jej sterowania (alternatywą dla przełącznika klawiszowego jest włącznik z wbudowanym zegarem sterującym). Wspomniane przełączniki mogą sterować albo pojedynczą roletą, albo całą grupą rolet, jednak w tym drugim przypadku trzeba zastosować specjalne przekaźników, których zadaniem będzie ochrona silników przed uszkodzeniem.

Wybierając silnik przewodowy, trzeba dopasować go do powierzchni i wagi rolety.

Silnik radiowy

Rolety z silnikiem radiowym są wybierane przez osoby, którym zależy na montażu rolety zewnętrznej, jednak nie chcą przeprowadzać w domu większego remontu. Jako że silnik radiowy nie potrzebuje przewodów, aby połączyć się z nadajnikiem, można go z łatwością zamontować, wyłącznie za pośrednictwem kabla podłączając silnik do zasilania. Co więcej, każda z rolet może być przyłączona do zasilania albo bezpośrednio z gniazdka, albo z puszki elektrycznej.

Wyróżnia się kilka rodzajów nadajników do tego typu rolet:

  • nadajniki naścienne,
  • nadajniki przenośne (powszechnie uznawane za wygodniejsze niż nadajniki naścienne, jednak bardziej narażone na uszkodzenia),
  • nadajniki jedno- i wielokanałowe (liczba kanałów jest zależna od tego, ile rolet lub grup rolet obsługuje dany nadajnik).

Roletą z silnikiem radiowym można sterować pilotem lub przełącznikiem naściennym. W obu przypadkach nadajnik łączy się z odbiornikiem zamontowanym w silniku za pośrednictwem fal radiowych. Warto zwrócić uwagę na ich częstotliwość – została wybrana w taki sposób, aby nie kolidować z innymi urządzeniami nadawczo-odbiorczymi. Jest to szczególnie ważne w inteligentnych domach, gdzie jeden pilot może służyć do obsługi wielu sprzętów, np. lodówki, bramy garażowej oraz rolety.

Decyzja

Wybór między roletą elektryczną z silnikiem radiowym a przewodowym jest prosty. Jeśli mieszkanie, w którym mają zostać zamontowane rolety zewnętrzne, jest jeszcze niewykończone lub gdy jego właścicielowi niestraszny jest remont, może wybrać roletę z silnikiem przewodowym. W przypadku gdy roleta ma zostać zamontowana bez większych przeróbek ściany przyokiennej, zdecydowanie należy postawić na te z silnikiem radiowym. Kolejna kwestia, na którą należy zwrócić uwagę to sposób użytkowania. Jeśli nie ma znaczenia, czy roletą będzie można sterować siedząc wygodnie na kanapie, czy też wstając i podchodząc do okna, gdzie będzie znajdował się przełączniki/nadajnik, lepiej wybrać roletę z silnikiem przewodowym. Z kolei jeśli pilot jest tym, czego oczekuje właściciel rolety, to jedynym słusznym rozwiązaniem będzie roleta z silnikiem radiowym. Nie można też nie wspomnieć o cenach rolet – te sterowane silnikiem radiowym są nieco droższe od tych, które wykorzystują silnik przewodowy.

Więcej informacji na stronie www.roletyalu.pl

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *