Automatyka rolet zewnętrznych – silnik radiowy czy przewodowy?

Decydując się na montaż rolet zewnętrznych, trzeba wziąć pod uwagę wiele kwestii – najważniejszy jest jednak wybór sterowania, ponieważ to on ma realny wpływ na komfort użytkowania rolety oraz jej cenę. W przypadku rolet sterowanych elektrycznie – na chwilę obecną cieszących się największą popularnością – można wybierać pomiędzy silnikiem przewodowym a radiowym.

Silnik przewodowy

Rolety sterowane elektrycznie za pomocą silnika przewodowego, są wybierane głównie przez właścicieli niewykończonych jeszcze mieszkań, ponieważ podczas ich montażu niezbędne jest dokonanie poważnych przeróbek w celu przeprowadzenia kabla od rolety do znajdującego się na ścianie przełącznika klawiszowego, który będzie służył do jej sterowania (alternatywą dla przełącznika klawiszowego jest włącznik z wbudowanym zegarem sterującym). Wspomniane przełączniki mogą sterować albo pojedynczą roletą, albo całą grupą rolet, jednak w tym drugim przypadku trzeba zastosować specjalne przekaźników, których zadaniem będzie ochrona silników przed uszkodzeniem.

Wybierając silnik przewodowy, trzeba dopasować go do powierzchni i wagi rolety.

Silnik radiowy

Rolety z silnikiem radiowym są wybierane przez osoby, którym zależy na montażu rolety zewnętrznej, jednak nie chcą przeprowadzać w domu większego remontu. Jako że silnik radiowy nie potrzebuje przewodów, aby połączyć się z nadajnikiem, można go z łatwością zamontować, wyłącznie za pośrednictwem kabla podłączając silnik do zasilania. Co więcej, każda z rolet może być przyłączona do zasilania albo bezpośrednio z gniazdka, albo z puszki elektrycznej.

Wyróżnia się kilka rodzajów nadajników do tego typu rolet:

  • nadajniki naścienne,
  • nadajniki przenośne (powszechnie uznawane za wygodniejsze niż nadajniki naścienne, jednak bardziej narażone na uszkodzenia),
  • nadajniki jedno- i wielokanałowe (liczba kanałów jest zależna od tego, ile rolet lub grup rolet obsługuje dany nadajnik).

Roletą z silnikiem radiowym można sterować pilotem lub przełącznikiem naściennym. W obu przypadkach nadajnik łączy się z odbiornikiem zamontowanym w silniku za pośrednictwem fal radiowych. Warto zwrócić uwagę na ich częstotliwość – została wybrana w taki sposób, aby nie kolidować z innymi urządzeniami nadawczo-odbiorczymi. Jest to szczególnie ważne w inteligentnych domach, gdzie jeden pilot może służyć do obsługi wielu sprzętów, np. lodówki, bramy garażowej oraz rolety.

Decyzja

Wybór między roletą elektryczną z silnikiem radiowym a przewodowym jest prosty. Jeśli mieszkanie, w którym mają zostać zamontowane rolety zewnętrzne, jest jeszcze niewykończone lub gdy jego właścicielowi niestraszny jest remont, może wybrać roletę z silnikiem przewodowym. W przypadku gdy roleta ma zostać zamontowana bez większych przeróbek ściany przyokiennej, zdecydowanie należy postawić na te z silnikiem radiowym. Kolejna kwestia, na którą należy zwrócić uwagę to sposób użytkowania. Jeśli nie ma znaczenia, czy roletą będzie można sterować siedząc wygodnie na kanapie, czy też wstając i podchodząc do okna, gdzie będzie znajdował się przełączniki/nadajnik, lepiej wybrać roletę z silnikiem przewodowym. Z kolei jeśli pilot jest tym, czego oczekuje właściciel rolety, to jedynym słusznym rozwiązaniem będzie roleta z silnikiem radiowym. Nie można też nie wspomnieć o cenach rolet – te sterowane silnikiem radiowym są nieco droższe od tych, które wykorzystują silnik przewodowy.

Więcej informacji na stronie www.roletyalu.pl

Napisz Odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *