Agregaty prądotwórcze – czym się kierować przy wyborze

Agregaty prądotwórcze to urządzenia, które przydadzą się praktycznie każdemu. Doskonale sprawdzą się na działce rekreacyjnej, na biwaku, w pomieszczeniach/budynkach, do których nie doprowadzono prądu, a także w sytuacji awarii lub braku zasilania z sieci zewnętrznej.

Dobiera się je przede wszystkim biorąc pod uwagę potrzeby konkretnego użytkownika. Najważniejsze aby mogły z powodzeniem zasilać wszystkie urządzenia w danym segmencie sieci.

Jak działa agregat prądotwórczy?

Sercem każdego agregatu jest zasilany benzyną, olejem napędowym lub skroplonym gazem silnik spalinowy i prądnica. Tę ostatnią tworzy zespół mechanizmów transformujących na drodze indukcji ruch tłoków w energię elektryczną w uzwojeniu. Następnie pozyskany prąd jest przekazywany do wytypowanego fragmentu sieci energetycznej lub bezpośrednio do konkretnego urządzenia. Pozostałe szczegóły techniczne agregatu mogą być bardzo zróżnicowane i zależą przede wszystkim od przeznaczenia urządzenia.

Na co zwrócić uwagę wybierając agregat?

Decydując się na wybór konkretnego modelu należy się w pierwszym rzędzie kierować przeznaczeniem urządzenia: czy będzie wykorzystywane w domu, na działce, na budowie, czy na biwaku. Następnie, trzeba się zapoznać z podstawowymi parametrami technicznymi agregatu i w oparciu o to dokonać wyboru. A oto na co przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę:

  • rodzaj wykorzystywanego paliwa – najczęściej jest to benzyna, olej napędowy lub skroplony gaz; dobrze wybrać ten sam typ paliwa, którego używamy do samochodu, warto też zwrócić uwagę na pojemność zbiornika paliwa i czas pracy na jednym tankowaniu,
  • fazy i napięcie – wyróżniamy agregaty jednofazowe i trójfazowe – urządzenie jednofazowe w zupełności wystarczy na potrzeby domu jednorodzinnego, natomiast trójfazowe świetnie sprawdzi się na budowie lub kiedy chcemy zasilać silniki przemysłowe,
  • moc agregatu – podawana jest ona w kW,
  • wielkość agregatu i jego odporność na czynniki zewnętrzne,
  • poziom generowanego przez urządzenie hałasu – najtańsze agregaty wytwarzają hałas na poziomie przejeżdżającego motocykla (90-98 dB), droższe są znacznie bardziej ciche (65-75 dB), jednak każde urządzenie można dość mocno wyciszyć (do 20 dB) obudowując je,
  • systemy bezpieczeństwa – każdy agregat wyposażony jest w system bezpieczeństwa chroniący go przed uszkodzeniem, a przebywające w pobliżu osoby przed porażeniem prądem; podstawowe zabezpieczenia to zabezpieczenie przeciążeniowe, wyłącznik różnicowoprądowy oraz wyłączniki magnetyczno-termiczne.

Kogeneracja – ekologia i ekonomia

Wartym przemyślenia, choć nie należącym do najtańszych, rozwiązaniem są agregaty kogeneracyjne. Kogeneracja to inaczej skojarzona gospodarka energetyczna oparta na równoczesnym wytwarzaniu energii elektrycznej i cieplnej podczas jednego procesu technologicznego. Zaletą takiego rozwiązania jest wzrost sprawności urządzenia przy jednoczesnej redukcji zużycia paliwa, a w efekcie redukcja kosztów i emisji zanieczyszczeń do środowiska.

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *