5 pomysłów na ścieżki ogrodowe

Masz piękny ogród, ale brakuje w nim ścieżki ogrodowej z prawdziwego zdarzenia? Szukasz najlepszej inspiracji? Tutaj właśnie ją znajdziesz. Przedstawiamy 6 ciekawych pomysłów na ścieżki ogrodowe. Może któryś z nich będzie właśnie dla Ciebie. Sprawdź!

Żwirowa dróżka w sercu ogrodu

W ogrodach naturalistycznych warto wykorzystać naturalne rozwiązania. Mam tutaj na myśli żwir, czyli surowiec, który jest stosunkowo tani i pięknie prezentuje się w każdym ogrodzie. Aby wykonać taką ścieżkę, najpierw wyznaczmy sobie jej trasę za pomocą kilku drewnianych palików i długiego sznurka. Na trasie naszej ścieżki robimy około 30 cm wgłębienie na całą szerokość ścieżki. Brzegi możemy wzmocnić krawężnikami. Później przysypujemy wgłębienie 20-centymetrową warstwą tłucznia, dzięki czemu utwardzimy teren. Jeśli nie chcemy, aby w przyszłości trawa wyrastała spod żwiru, na warstwie tłucznia możemy położyć grubszą agrowłókninę, która zapobiegnie przerastaniu chwastów. Następnie wykładamy cały teren kratką ogrodową, którą znajdziemy na Przydomu.pl i ułożoną kratkę przysypujemy 10-centymetrową warstwą grubszego żwiru. Dzięki temu nasz ścieżka pozostanie nienaruszona, przez długie lata.

Drewniane płaty w ogrodowej ścieżce

Ostatnio dosyć modne stały się ścieżki z plastrów pni. I nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ wyglądają niezwykle efektownie. Tutaj używa się tylko plastrów pni o grubości minimum 20 cm, które mają średnicę około 40 cm. Na całej długości i szerokości ścieżki wykopujemy rów na głębokość około 45 cm. Następnie wysypujemy 20-centymetrową warstwę tłucznia, a na to około 5-centymetrową warstwę piasku. Następnie przy pomocy gumowego młotka wbijamy plastry pni. Przestrzeń pomiędzy plastrami powinna być większa, ponieważ w zależności od pogody drewno się kurczy lub rozkurcza. Wolne przestrzenie przysypujemy piaskiem lub żwirem.

Bruk drewniany

Prezentuje się równie efektownie i jest bardzo praktyczny. Po deszczowej pogodzie nie wniesiemy do domu błota. Tutaj również musimy położyć najpierw 30-centymetrową warstwę tłucznia. Dopiero później układamy drewniany bruk. W tym celu najlepiej spisze się dębina. Jest ona najtrwalsza, wszystkie pozostałe gatunki drewna będą szybko wymagały wymiany. Bruk drewniany to nic innego za zaimpregnowane i okorowane fragmenty pni. Tutaj również pamiętamy o tym, aby zachować odstęp pomiędzy układanymi deskami.

Płyty imitujące podkłady kolejowe

Tutaj warto wspomnieć, że używanie podkładów kolejowych w ogrodzie jest zakazane już od kilku lat. Jest tak, ponieważ są one pokryte rakotwórczym impregnatem, który chroni drewno przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Jednak dzisiaj mamy na to rozwiązanie, od jakiegoś czasu na rynku są dostępne betonowe imitacje podkładów kolejowych, które jak najbardziej możemy wykorzystać w swoim ogrodzie. Jest to ekologiczne, zdrowe i bardzo estetyczne rozwiązanie.

Otoczaki

Ścieżkę w ogrodzie możemy wykonać również z polnych kamieni. Możemy zakupić je w pobliskich żwirowniach i kopalniach piasku. Jeśli chcemy wykonać w swoim ogrodzie taką ścieżkę, również jest niezbędne wykopanie 30-centymetrowego wgłębienia, następnie ułożenie warstwy tłucznia i przysypanie piaskiem. Jeśli chcemy, na warstwie piasku możemy stopniowo nanosić wcześniej przygotowany beton i układać na nim otoczaki. Dzięki temu otrzymamy bardzo trwałą ścieżkę. Tutaj możemy fantazjować i nadać swojemu ogrodowemu chodnikowi niepowtarzalny wygląd..

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *